Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

żonglerka turniej mistrzostwa polski kępice korzybie freestyle football
Informacje

6 sposobów na MOTYWACJE we freestyle footballu!

Motywacja? To po prostu tego nie rób i tyle!

Te słowa słyszałem niezliczoną ilość razy. Jeżeli miałbym to policzyć to zapewne mój mózg przegrzałby się przynajmniej ze 3 razy. Była to odpowiedź na pytanie dotyczące braku motywacji do dalszej gry.

Owszem, jest to jedna z prawd. Jeżeli czegoś nie chcę Ci się robić, to po prostu tego nie rób i tyle. Jednak jak dla mnie to nie jest to pełna odpowiedź.

Kiedyś czytając książkę (według mnie powinna być lekturą szkolną w 1 gimn… 7 klasie) Tima Ferrisa ,,Narzędzia Tytanów” znalazłem cytat, który do teraz został mi w pamięci. Zapomniałem kto to wypowiedział, ale jest czystym geniuszem.

Musisz stale przypominać sobie DLACZEGO to robisz. Niech przypominają Ci o tym filmy, zdjęcia, twoje odpowiedzi na pytania. Musisz robić to bardzo często, ponieważ może przyjść taki czas, kiedy po prostu będziesz robił to z przyzwyczajenia, a zapomnisz po co to robisz.

No właśnie. Cytat oddaje dla mnie więcej niż 7561 słów.

Jeżeli powiesz:

– Mamo, idę do sklepu.

To co odpowie mama? PO CO idziesz.

Następny przykład: – Kupicie mi laptop na urodziny?

Jak będzie brzmiała odpowiedź?

– DLACZEGO chcesz nowy sprzęt?

Ostatni przykład: – Dobra, po ósmej klasie pójdę do technikum na kucharza.

Co przy wigilijnym stole powie ciocia Basia?

– DLACZEGO akurat tam?


Mógłbym podawać tak w nieskończoność.

Nie, w sumie to nie. Wtedy wpis miałby długość wszystkich moich włosów pomnożonych razy 3.

Serio.

Jak dla mnie pytanie zaczynające się od słowa DLACZEGO jest najbardziej zastanawiającym pytaniem, dla kogoś również, ale przede wszystkim dla samego siebie. Korzystając z własnego doświadczenia napisałem dla Ciebie kilka podpunktów, które zainspirują Cię do dalszej gry!

Przykłady, które podaje były testowane na mnie.

Żyje i to nawet dobrze, więc działają.


Pytania

Na sam początek polecałbym Ci usiąść przed kartką papieru, chwycić długopis do ręki i zadać sobie następujące pytania:

– Dlaczego gram freestyle football?

– Co chcę dzięki temu osiągnąć?

– Co muszę robić, żeby to osiągnąć?

Są to 3 kluczowe pytania, które pozwoliły mi wyjść z ciężkiego okresu, gdzie totalnie odpuściłem treningi. Było to trochę z braku czasu (chociaż teraz wiem, że na pewno chociaż 30 minut by się znalazło), trochę po prostu z dziwnego lenistwa, którego teraz nie umiem wytłumaczyć.

– Ej Paweł, przecież równie dobrze można pomyśleć o tych pytaniach i zadać sobie je w głowie.

Można zadać sobie je w myślach i się nad nimi zastanowić – owszem. Jednak to, co napiszesz na kartce będzie trwałym zapisem, a myśl możesz po prostu zapomnieć. Nawet jeżeli gdzieś zgubisz tą kartkę to będziesz wiedział, że zapisałeś to i tamto i będziesz wiedział, że tam to wszystko jest. A rusz akurat się znajdzie 🙂

– To w takim razie wytłumacz mi, w jaki sposób mam to zrobić.

Wystarczy dosłownie 5-10 minut. Kartka papieru w jedną rękę, długopis w drugą, możesz puścić sobie w tle jakiś ulubiony kawałek i jedziesz! Przepisujesz pytania i pod nimi w punktach zapisujesz sobie odpowiedzi na nie. Spokojnie, nie spiesz się, możesz przemyśleć to teraz na spokojnie, a później w wolnej chwili napisać to.

Masz już? Strzelam, że 90% z Was przeszło dalej bez żadnego zastanowienia się. Mówię serio, to działa.

Często wracam do tych odpowiedzi i stale przypominam sobie, dlaczego to robię. Jak dla mnie takie przypominanie jest bardzo ważne – poświęć 10 minut i sam się przekonaj, jak zwykła kartka wyrwana z zeszytu z matematyki może zdziałać cuda!


Zmiana stylu gry, nauka nowych rzeczy

Jeżeli na każdym treningu harcisz aira na siłę i czasem po prostu masz tego dość to mam pomysł!

Sam robiłem tak przez długi czas i niekiedy po prostu nudziło mi się ciągłe granie tego samego. Postanowiłem więc nauczyć się czegoś nowego i pograć więcej uppera i sd. Zadziałało! Teraz na każdym treningu próbuję zrobić coś nowego, nowe combo lub nowy trick, który wydaje mi się ciekawy i w miarę wykonalny w danym momencie.


Oglądanie filmów

Nie, czekaj, wyłącz tego Netflixa. Nie o takie filmy mi chodziło.

Jedną z moich porad dla Ciebie jest oglądanie swoich starych filmów treningowych. Za każdym razem jak to zrobisz, na pewno zobaczysz jaki progres wykonałeś i jak z treningu na trening twoje ATWy stają się nawet o 4,93% czystsze, a MATWy wyglądają teraz bardziej stylowo niż kilkanaście tygodni temu.

Lubię również oglądać filmy innych freestylerów – filmy Toma Folana, Brzezika, Lipy, Leji, walkę Brynjara i Lukiego za każdym razem robią na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Często przed treningiem oglądam również filmy z turniejów. Jeżeli masz swoje ulubione filmy, spróbuj obejrzeć je bezpośrednio przed treningiem. Jeżeli nie znasz żadnych fajnych, napisz do mnie na Fejsie, a ja na pewno coś Ci podeślę!


Zmiana sprzętu

A może po prostu warto zmienić ekwipunek? Może źle gra Ci się swoją piłką albo buty są już w takim stanie, że wszystkie palce z niego wychodzą? Warto pomyśleć również o komforcie gry.

Jeżeli masz kilka piłek to pomyśl może o tym, aby wziąć na trening piłkę, którą dawno nie grałeś.

Ciekawe piłki w dobrych cenach możesz znaleźć na Bazarze Freestyle’owym!


Spotkanie/meeting/zawody

Spotkanie się z innymi pasjonatami w jednym z legendarnych miejsc – Lubasz, Błaszki – zawsze podnosi na duchu. Długie rozmowy z kolegami, pozytywne emocje i przede wszystkim fajnie spędzony czas.

Nie raz od freestylerów słyszałem, że przyjazd do Błaszek dał im więcej wiary w siebie i przede wszystkim więcej chęci grania. A tak apropo – Błaszki Freestyle Cup odbędą się już niedługo, bo 16-18 listopada!


Inspiracja doświadczeniami innych

Mogę również polecić Ci moje rozmowy z doświadczonymi graczami – często je czytam, nawet siódmy raz przeglądania tego samego tekstu jest dla mnie fajowy i daje mi sporo inspiracji. Niżej zamieszczam najciekawsze i najczęściej czytane wywiady 😉

https://makefreestyle.pl/pl/fagerli-brothers-badz-gotow-poswiecic-wiele-godzin-treningu-i-cieszyc-sie-nim-wywiad/

https://makefreestyle.pl/pl/luca-chiarvesio-4rev-wywiad-freestyle-football/

https://makefreestyle.pl/pl/iact-alexander-wessberg-wywiad-freestyle-football/

https://makefreestyle.pl/pl/olek-ochmanski-wywiad-olkusz-freestyle-football/


Zamieszczam również 2 cytaty, które wydają mi się genialne do głębszego zastanowienia się.

Czasami cel podróży nie jest najważniejszy, liczy się sama droga, to czego się na niej dowiadujesz, co robisz. – Nora Roberts.


Czasem nawet po prostu wyłącz myślenie, idz na trening, zrób co masz zrobić i wróć do swoich codziennych obowiązków.


Bazar dla freestylerów – https://www.facebook.com/groups/808484815877984/?ref=bookmarks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *