Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

Informacje

Conor Reynolds – Jak stać się lepszym airowcem we freestyle football’u?

English Version – click!

Conor Reynolds – człowiek stworzony do aira!

Zrobiłem już kilka wywiadów z ludźmi, którzy podbijając swoje limity, podbili również coś, co wydawało się niemożliwe dla innych sportowców – Luca ze swoimi trójkołowcami i czwórką, Dawid Lipski z lipatwem czy Paweł Skóra ze wszystkimi swoimi podbitymi trickami. Teraz czas na kolejną osobę pracującą na swój sukces niezwykle ciężko i długo, ale bez wahania może powiedzieć, że było warto – Conor Reynolds! Większość z Was na pewno kojarzy jego mocno airowe kombinacje, które przyprawiają mnie za każdym razem o zawrót głowy. Z naszej rozmowy dowiecie się co powiedziałby samemu sobie, gdyby mógł przenieść się w czasie, co myśli o limitach we freestyle football’u oraz opowie nieco o podbiciu cudeńka poniżej!

Chciałbym, aby każdy z Was wyniósł chociaż jedno zdanie i zastosował się do niego dzisiaj – tylko tyle i aż tyle.

Zrobiłeś jedną z najtrudniejszych kombinacji w naszym sporcie – co czułeś przed zrobieniem jej, a co po podbiciu?

Przed podbiciem tego próbowałem zrobić cross- alt beck NT na słabszą nogę, ale ten ruch był dla mnie bardzo niekomfortowy i stanowczo za szybki dla mojego całego ciała. Byłem bardzo blisko, ale ABBAS na słabszą nogę nie jest wystarczająco szybki (jeszcze) więc do głowy przyszła mi myśl, żeby zrobić właśnie tą kombinację, ponieważ zrozumiałem jak zrobić pierwsze kółko out po crossie.

Czułem się podekscytowany tym, że wiedziałem, że będzie to nieco łatwiejsze niż alt beck. Po podbiciu wymarzonej ewolucji czułem się niesamowicie – szczególnie teraz, trudno jest zrobić coś po raz pierwszy na świecie patrząc jak Luca, Alekseev lub Dany robią mega kombinacje dla zabawy.

Miałeś wtedy jakieś momenty zwątpienia?

Nie, nigdy ich nie miałem – pamiętam jak próbowałem to zrobić w 2016 roku z Lucą w Anglii i powiedziałem wtedy, że pewnego dnia będzie to możliwe. Przez następne kilka miesięcy stawałem się szybszy i prawie to podbiłem 2 treningi przed tym kluczowym momentem. Tego dnia podbiłem to z dodatkową kapką 2 albo 3 razy, więc nigdy nie zwątpiłem, wiedziałem, że zajmie mi to trochę czasu.

conor-reynolds-freestyle-make-football-ball

Miałeś tyle sportów do wyboru – piłka nożna, koszykówka, golf – dlaczego akurat wybrałeś freestyle football?

Kiedyś grałem w piłkę nożną i w futbol irlandzki (sport podobny do rugby), ale zdarzyła mi się trudna kontuzja kolana – wtedy to powiedziałem sobie, że muszę być bardziej ostrożny i przestałem w to grać przez kilka miesięcy. Byłem aktywnym youtuberem, często nagrywałem rzuty wolne. Podczas jednego z treningów zauważyłem piłkarzy odbijających piłkę i robiących nią różne sztuczki. Chciałem również spróbować, więc pierwsze co zrobiłem to próby dookoła świata, które wkrótce stawały się coraz czystsze.

“Kiedy uczę się nowej sztuczki we freestyle football’u, staram się jak najlepiej nauczyć się jej na słabą nogę, ponieważ mam świeżą technikę w mojej głowie, a pamięć mięśniowa pomoże mi ją podbić”

We freestyle’u znalazłem więcej radochy z gry niż z piłki nożnej. Nigdy nie lubiłem, gdy menadżerzy mówili mi co mam robić, stawiali mnie na innych pozycjach niż na tych, na których wolałem grać – freestyle football jest bardziej zdyscyplinowanym sportem, który bardziej mi pasował.

Jednak cały czas mówimy o przekraczaniu limitów – jak myślisz, jak daleko freestylerzy dojdą w tym sporcie, ile jeszcze limitów, progów, schodków zostanie odkrytych?

Mówiąc szczerze, nie myślę, że poziom mógłby zwiększyć się znacząco od teraźniejszego. Widzimy freestylerów robiących 30 sekundowe sety bez pojedynczej kapki, bardzo szybko i praktycznie bez żadnego błędu (na przykład Erlend). Jak można zrobić to lepiej? Prócz trudniejszych sztuczek, większość tricków została już zrobiona. Oprócz lowerowców, wszyscy nowi freestylerzy są bardziej allroundowcami niż typowymi lowerowymi graczami.

Bardzo dużo ludzi mówi, że 4 kółka dookoła piłki będą normalne w przyszłości, ale są w błędzie. Większość freestylerów skupia się na turniejach i wolą grać sety i tą regularność, niż łamać limity. Nawet freestylerzy, którzy byli kiedyś typowymi lowerowcami trenują teraz all-round, czyli praktycznie wszystko. Nie sądzę, że limity mogą pójść znacznie wyżej, ponieważ nie mamy wielu freestylerów koncentrujących się na przełamywaniu limitów – ale zobaczymy. Mam nadzieję, że jestem w błędzie…

PACT10 już się rozpoczął – widziałem Twój film – jest niesamowity! Jakie rady dałbyś innym, którzy chcieliby wziąć udział w tym turnieju i konkurować z najlepszymi?

Dziękuję Ci bardzo – pracowałem bardzo ciężko przez ostatnie 6 miesięcy, a rezultaty są naprawdę niesamowite. Nigdy nie myślałem, że będę tak dobry, ale wiem, że nie wygram PACT, nigdy tego nie zrobię. Nie jestem negatywny, jestem po prostu realistą. Ale mimo wszystko biorę udział co roku, ponieważ zawsze widzę, że próbuje się jeszcze bardziej ulepszać, gdy gram przed kamerą. Jest to tak intensywna, stresująca rywalizacja, ale przynosi korzyści. Więc moja rada to tylko wejście do konkursu i popychanie swoich umiejętności ciągle naprzód. Nie zawsze chodzi o wygraną. Wygrywasz, jeśli stajesz się lepszy, prawda?

conor-reynolds-freestyle-make-football-ball

Gdybyś napisał książkę o freestyle football, jakie byłyby 3 rozdziały i jak wyglądałoby pierwsze zdanie w książce?

Gdybym napisał książkę o freestyle footballu, to chciałbym pomóc innym, w dokształcaniu siebie jako freestylera:

1. Znaczenie słabszej nogi,

2. Znaczenie podstaw

3. Jak poprawić stan, w którym czujesz, że nie możesz czegoś zrobić?

Pierwsze zdanie? Ummm, coś w stylu:

“Kiedy uczę się nowej sztuczki we freestyle football’u, staram się jak najlepiej nauczyć się jej na słabą nogę, ponieważ mam świeżą technikę w mojej głowie, a pamięć mięśniowa pomoże mi ją podbić”.

To jest coś, przez co zawsze przechodzę i spójrz teraz na moją słabą nogę – cross AMG NT był zrobiony na słabszą nogę.

Jeśli przeniósłbyś się w czasie do tego czasu , gdy rozpocząłeś z freestyle footballem, jaką radę dałbyś wtedy sobie?

Po prostu trenuj prawie codziennie, tak jak robię to teraz. Przez to jestem w lepszej kondycji w ciągu dnia, z resztą – widzę efekty i moje umiejętności szybko się poprawiają – aktualnie trenuję 6 razy w tygodniu. Wcześniej trenowałem 2 lub 3 razy w tygodniu, ponieważ w Irlandii jest nieco słaba pogoda. Chciałbym mieć zamkniętą salę lata temu. To jedyna rada i myślę, że wiele osiągnąłem we freestyle’u dzięki temu. Konkurowałem z innymi, sędziowałem, zorganizowałem turniej, podróżowałem po całym świecie. Stworzyłem przyjaźnie na całe życie i mój poziom gry jest lepszy niż kiedykolwiek to sobie wyobrażałem, więc od tego momentu muszę być bardzo wdzięczny losowi. Jestem szczęściarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *