Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

wywiad-tvn-mam-talent
Informacje

Czy nowy system sędziowania się przyjmie? – WFFA & Fagerli Brothers

System sędziowania braci Fagerli 

Kilka dni temu na kanale Światowej Federacji Freestyle Football na YouTube pojawił się film opisujący nowy system sędziowania stworzony m.in.: przez braci Fagerli.

Opinie freestylerów na jego temat są różne – jedni mówią, że to ,,wreszcie krok w dobrą stronę” a niektórzy, że ,,nie będzie to dobry pomysł”. System ten nie był jeszcze używany na oficjalnych zawodach, lecz już dziś (16 czerwca) odbędzie się pierwszy turniej z użyciem właśnie tego systemu w Luksemburgu, o którym więcej przeczytacie w wywiadzie z jednym z organizatorów – Svenem Fielitzem. Jestem bardzo ciekawy, jak będzie sprawował się w praktyce i czekam na pierwsze opinię graczy dotyczące właśnie tego systemu.

Poniżej przetłumaczyłem najważniejsze i moim zdaniem najciekawsze zdania zaczerpnięte z oficjalnej strony WFFA opisujące nowe zasady – tam znajdziecie więcej informacji.

https://makefreestyle.pl/pl/epic-skills-turniej-sven-fielitz-tek-neek/


Dlaczego potrzebujemy nowego systemu oceniania w freestyle football?

Do tej pory nie istniały rzeczywiste standardy i mieliśmy małą przejrzystość w ocenie. W pojedynku wynik często sprowadza się do subiektywnej oceny sędziów, a wielu freestylerów przegrało bez uzyskania prawdziwego powodu. Dzięki ustalonemu systemowi będzie odpowiednia baza – dzięki czemu wszyscy (sportowcy, sędziowie i publiczność) zrozumieją, dlaczego ktoś wygrywa bitwę. Po bitwie zawodnicy wyraźnie zobaczą, co muszą zrobić, aby poprawić się w następnej battli. Decyzje sędziowskie nie będą tak bardzo zależne od tego, kto ocenia. Widzów może to bardziej zainteresować, ponieważ nie tylko dostrzegają triki, ale będą potrafili zrozumieć podejmowane decyzje. To pomoże sportowi przejść na wyższy poziom.

Nigdy nie będzie doskonałego systemu sędziowania we freestyle’u, ale w systemie z punktami będzie to wyraźna podstawa. I w przypadku poważniejszych konkursów, w których pojawia się coraz więcej wyższych nagród pieniężnych – system taki będzie niezbędny, aby uniknąć stronniczego oceniania. Sędzia nie będzie mógł ukryć się w tym samym stopniu za swoimi punktami, tak jak w przypadku głosowania.


Dlaczego mamy jednego sędziego dla każdego kryterium?

Bardzo trudno jest zwrócić uwagę i zapamiętać każdą część pojedynku podczas długiej konkurencji. Biorąc pod uwagę, że masz bardzo krótki czas na podjęcie decyzji, może to być pojedynek na naprawdę wysokim poziomie, a freestylerzy mogą mieć zupełnie różne style. W jaki sposób sędziowie mogą to porównać i podjąć właściwą decyzję? Posiadanie jednego kryterium, na którym się koncentrujemy, znacznie ułatwia pracę. Punkty z każdego kryterium zostaną w końcu zsumowane i powinny stanowić uzasadnioną decyzję dla całej battli. Pamiętajcie, że nie zniszczy to artystycznej części pojedynków, ponieważ możesz bardziej skupić się na np: oryginalności i za to być bardzo dobrze nagrodzony.


Czego wymaga się od sędziów?

Wszyscy sędziowie muszą być związani z freestyle football i aktywni na scenie przez ponad 4 lata i zatwierdzeni przez eksperta FFF na pierwszym etapie organizacji. Sędziowie muszą być dobrze wykształceni, w pełni zrozumieć system i przetestować go w pojedynkach – wyjaśniając dlaczego akurat dają tyle punktów. Aby skorzystać z systemu na turnieju, wymagane jest, aby sędziowie przeszli egzamin i wyspecjalizowali się w swoich kryteriach. Ma to na celu upewnienie się, że system działa tak, jak powinien. Dla jasności: system nie może być używany bez odpowiednio wykształconych sędziów.


Co się stanie, gdy freestyler skończy swoje wejście bardzo wcześnie lub za późno? A jak wpływa to na kryterium oceniania?

Zakończenie rundy przed czasem nie ma oficjalnie dużego wpływu, ale freestyler traci szansę, aby pokazać więcej swoich umiejętności w każdym z kryteriów – i tym samym może stracić punkty. Zależy to również od samej bitwy, więc jeśli freestyler zdołał uzyskać wysokie wyniki we wszystkich kryteriach w ciągu pierwszych 25 sekund i zakończył swoją rundę na 5 sekund przed czasem – to nie będzie miało wielkiego wpływu.


Jak sędziowie będą oceniali freestylerów?

Punkty należy przyznawać tak, aby 5 punktów (ocena doskonała) było uważane za jedno z najlepszych możliwych wyników dla freestylera tego dnia, w ramach konkretnego kryterium. W ten sposób rzadko sędziowie powinni dawać 5 punktów. Reszta z nich zostanie rozstrzygnięta przez ogólną wiedzę sędziego na temat poziomu danego freestylera, swojego doświadczenia jako sędzia i przy pomocy intuicji. Kiedy sędzia ocenia graczy, punkty muszą się różnić, więc jeśli sędzia nie ma pewności, ile punktów chce dać danemu freestylerowi, może pomyśleć, jak dobrze pokazał się freestyler 1 w porównaniu do freestylera 2.

Ale istnieje tutaj podstawowy problem, ponieważ jak sędzia może wiedzieć, jak duża powinna być różnica punktowa? Dlatego dobrze jest mieć skalę punktową i poczucie, na ile punktów zasługuje gracz. W ten sposób możemy uniemożliwić sędziom nadanie dużych różnic punktowych, takich jak 5-1 w ich kryterium, gdy faktycznie jest to wyrównana walka. Bardzo ważnym punktem jest to, że sędzia dostrzeże, jaka różnica punktowa będzie faktycznie dobra. Aby to poczuć, potrzeba trochę praktyki.

Kiedy sędzia stosuje liniową skalę punktową i opiera się również o swoje doświadczenie w ocenie, łatwiej jest podać odpowiednią ilość punktów – a zatem właściwą różnicę punktów i bardziej sprawiedliwy wynik.


Co się stanie, jeśli freestyler słabo zagra jedną rundę, a dwie pozostałe będą bardzo dobre?

Wiemy, że nie jest to łatwe i wszystko zależy od bitwy. Ale w wyjątkowych przypadkach wygodniej będzie używać punktów na rundę: jeśli freestyler dostał 4 punkty w 1 rundzie i 5 punktów w drugiej rundzie, a 0 w ostatniej (przyp.red.: same dropy) to freestyler otrzymuje średnie punkty z tych trzech rund: (4 + 5 + 0) / 3 = 3 punkty.


Czy sędziowie dają punkty za rundę, czy po całym pojedynku?

Nawet jeśli podanie punktów za daną rundę może być bardzo praktyczne w przypadku niektórych kryteriów, ma to swoje pewne istotne wady m.in.: sędziowie mogą stracić cały obraz pojedynku. Zwłaszcza w allroundzie, trudności i oryginalności to nie działałoby zbyt dobrze.

Dla przykładu – freestyler, który wykona 30-sekundową bardzo trudną  kombinację w stylu sit down (z niską oryginalnością i allroundem w tej konkretnej rundzie) uzyska niższy wynik niż ten freestyler, który pokaże przyzwoity allround, wykaże się oryginalnością i trudnością. Jako freestyler nie musisz pokazywać wszystkiego w każdej rundzie. Mając to na uwadze, podanie punktów po konkretnej rundzie może być wykorzystane jako pomoc dla gracza, jeśli sędzia uzna, że ​​może być to dla niego w jakiś sposób pomocne.

Przyznawanie punktów w każdej rundzie może być bardzo praktycznym sposobem oceny i jest to zalecane. Ale nie jest to koniecznością i nawet jeśli dawałeś punkty za każdą rundę to musisz dokonać oceny w oparciu o cały pojedynek.

Źródło – TheWFFA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *