Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

damian-gawrych-alternative-soocer-as-freestyle-football
Wywiady

Damian Gawrych – Młodszy czy starszy, marzymy tak samo

English Version!

damian-gawrych-alternative-soocer-as-freestyle-football

Damian Gawrych – Alternative Soocer!

Niektórzy ludzie zakładają firmy z powodów majątkowych – chcą na nich zarobić, ale niekoniecznie zajmują się tym, czym faktycznie się fascynują – robią to jedynie dla kasy. Ja osobiście nie mógłbym przez całe życie robić czegoś, co nie sprawia mi przyjemności. Wolałbym robić coś co lubię i zarabiać mniej, niż coś czego nie lubię i zarabiać więcej – zdecydowanie. Starałbym się ciągle ulepszać to, co sprawia mi przyjemność i dążyć do tego, aby pasja stała się głównym źródłem utrzymania.

Firmę Alternative Soocer znam prawie od samego początku mojej gry we freestyle football – szczególnie pamiętam ją z prostych, ale stylowych wzorów na koszulkach. Firmę znałem, ale nie wiedziałem kto za nią stoi – po czasie wiedziałem już kto nie tylko zarządza AS, lecz również organizuje zawody w Grodzisku Mazowieckim – werble proszę…

Damian Gawrych! 

Nie przedłużając – zapraszam do naszej rozmowy i podkreślenia (oczywiście wirtualnie) kilku ciekawych zdań, które chcecie szczególnie zapamiętać! 🙂Na zawodach widuję dużo freestylerów z koszulkami z nadrukiem AS – jak zaczęła się przygoda z Alternative Soocer?

Bardzo mnie cieszy ten widok, to miłe widzieć, że ktoś docenia Twoje działania i chce je reklamować swoja osobą. Traktuje to jako sukces i efekt włożonej w to pracy. Powody radości są dwa, osoby które promują lub promowały markę to przecież najlepsi freestylerzy na świecie, Michryc, Szymo czy Mikołaj. Aktualnie wspieram w odzież  JRK, Guzika i Cypriana.

Pomysł na takie działanie zrodził się w 2009 roku. Wtedy projekt nazywał się Petra (miasto w skałach), z logotypem skarabeusza. Była to wtedy pierwsza polska marka odzieżowa dedykowana dla freestylerów, z własnym ometkowaniem itd. Petre zmieniłem w Alternative Soccer w momencie gdy w mojej głowie pojawiło się wiele nowych pomysłów,  m.in. wprowadzania do Polski infrastruktury piłki ulicznej, budowy kultury, organizacji turniejów, tworzenia kolekcji odzieżowej dla naszego środowiska. Postanowiłem wtedy zrezygnować z pracy etatowej w bankowości, był to rok 2011. Wystartowałem w Wojewódzkim Urzędzie Pracy o dotacje na start działalności gospodarczej. Historia przykra, bo do dotacji zabrakło mi 1 pkt, ale postanowiłem ruszyć od zera, Alternative prowadzę do dziś.

Już od jakiegoś czasu na Twoich profilach społecznościowych widuję interesujące zdjęcia ze Stanów nowej kolekcji bluz –  to tylko “normalne” bluzy czy za nimi przemawia jakaś ciekawa koncepcja/ misja?

Zupełnie nowa koncepcja, która narodziła się w zeszłym roku. Po przemyśleniach i chęci pewnych zmian, model biznesowy Alternative uległ zmianie. Marka AS stała się także marką lifestylową, a jej produkty trafiają do szerszej grupy odbiorców. Główną strategią jest przygotowywanie edycji limitowanych. Każda rzecz ma swój numer, i wyjdzie prawdopodobnie tylko raz. Zawsze stawiałem na materiały wysokiej jakości, nie korzystam z dostępnych na rynku gotowców. Każda dzianina jest długo szukana i dobierana, a kroje przygotowywane według własnych koncepcji i szyte w zaprzyjaźnionych szwalniach. Zmianie uległa także cena, która dla zdecydowanej większości, wydaje się być wysoka, dla mnie również.

Jednak i to zostało mocno przemyślane i niesie za sobą super wartość. Temat wydaje się być prosty w swoich zasadach. Gdy edycja zostanie wyprzedana, stawiam boisko do panny w którymś z polskich domów dziecka. Dodatkowo zorganizuję tam warsztaty i turniej. Chce edukować w takich miejscach o naszych sportach, pokazując im możliwość do własnego rozwoju, podróżowania, pracy itp. Chcę, aby każdy kto kupi produkt AS, miał poczucie wspierania tych miejsc i dokładania swojej cegiełki do tej misji. Dlatego część z tych środków idzie na boisko, część na kolejne kolekcje, a część to po prostu koszty produkcji. Jestem już bardzo blisko postawienia pierwszego boiska, gdyż sprzedaż pierwszej edycji dobiega końca. Bardzo mnie to cieszy. Możecie znaleźć ją na instagramie @as_streethype.

damian-gawrych-alternative-soocer-as-freestyle-football

Czym Twoje produkty różnią się od konkurencji?

Chyba tym wszystkim co napisałem powyżej. Chociaż chcę jeszcze dodać, żeby wszyscy o tym pamiętali, że AS to marka, która wywodzi się z pasji. Założona zupełnie od zera z własnych środków i sił, i rozwijana ze zdobywanej przez lata wiedzy i umiejętności. Loga, grafiki, kroje są tworzone przeze mnie, osobę która w tym sporcie jest już 13 rok, i mam mocne wrażenie, że to szczęśliwa trzynastka.  

Wow! Jesteś już naprawdę długo związany z tym sportem. Jak przez te 13 lat zmieniła się scena freestyle football? Jak młodzi patrzą na ten sport teraz, a jak to było wcześniej?

Przede wszystkim kiedyś zaczynało się praktycznie od zera, mam na myśli tricki, style, turnieje, ilość zawodników. Czasy dla Freestyle’u były zupełnie inne. To trzeba podkreślić, żeby doceniać te czasy. To co się nie zmieniło, to chęć trenowania, robienia nowych rzeczy i bycia w czołówce. To pytanie jest bardzo trudne do jednoznacznej odpowiedzi. Zawodnicy kiedyś mieli wiele innych problemów, których dziś wydaje mi się, że nie mają młodzi. Jednak młodzi mają teraz wiele innych problemów, jakich nie mieli kiedyś starsi zawodnicy.

Starsi zawodnicy przechodzili przez etap “basic’owych” tricków, z których robili combo, potem dokładali nowe tricki(które ktoś wymyślił), to było trochę bardziej ukierunkowane. Dziś jest cała masa różnych stylów, tricków, które łatwo podejrzeć. Mam wrażenie, że zdecydowanie szybciej młodzi robią trudne na tamte czasy rzeczy, bo łatwiej się o nich dowiedzieć, także o tych technicznych aspektach. Nie chce się podejmować mocnej oceny tego, jak ktoś patrzył kiedyś, a jak patrzy dziś, to bardzo indywidualna sprawa. Chętnie tylko dodam, że o tym co dzieje się dziś z Free, kiedyś marzyliśmy, ale nadal marzymy, wiedząc o tym jaki ten sport ma potencjał, i nie ważne, czy marzy młody czy starszy, marzymy tak samo.

Lubisz podróżować? Jak podróż do Stanów wpłynęła na Twoje życie?

Zgadzam się z tymi, którzy mówią, że podróże kształcą. Dodałbym do tego, że poszerzają nasze możliwości, otwierają często umysł na nowe pomysły, dodają energii, uczą tolerancji tzn. otwierają na inne kultury czy ludzi. Freestyle dał mi wiele takich rzeczy przez te lata, i jakoś gdy się o tym pamięta, łatwo zapomnieć o wielu sprawach życia codziennego. Dlatego stanowczo stwierdzam, że uwielbiam podróżować, i mam nadzieję, że jeszcze wiele przede mną.

Jeżeli chodzi o podróż do Stanów, to przede wszystkim było moje wielkie marzenie, które później zmieniłem w cel, który osiągnąłem. Byłem tam 3 tygodnie. To nie jest dużo, ale wystarczająco, by zobaczyć od strony turysty jak żyją tam ludzie, jak się zachowują i jak potrafią żyć razem mimo dużej różnorodność kultur. Poznałem wielu świetnych ludzi, których dziś mogę nazwać kolegami, z którymi zawsze będzie można się znów zobaczyć. Podsumowując, coś co kiedyś wydawało się marzeniem, dziś jest zrealizowanym celem, czas stawiać sobie kolejne.

Nie jesteś tylko freestylerem i szefem marki odzieżowej, organizujesz również zawody w Grodzisku Mazowieckim. Nie przytłacza Cię czasem natłok obowiązków?

Czasami tak, ale wtedy wiem, że coś we mnie zawiodło, bo przecież czasu jest zawsze dużo, a podstawową kwestią jest jego organizacja i podejścia do spraw. Lubię jak się w moim życiu dużo dzieje, dlatego często myślę nad tym co można jeszcze zrobić, by się rozwinąć, czy przeżyć coś interesującego. Jednak łatwo się w ten sposób zapędzić, z czasem zrozumiałem, że wielką sztuką i umiejętnością jest żyć w równowadze, czego bardzo bym sobie życzył.

damian-gawrych-alternative-soocer-as-freestyle-football

Więc życzę Ci tego! Przejdźmy może do turnieju, który organizujesz – ubiegłoroczna edycja Freestivalu wyszła fenomenalnie – co planujesz dodać, usprawnić w tym roku?

Dziękuje, to miłe. W tym roku postanowiłem podejść do turnieju trochę inaczej. Ta poprzednia edycja była dla mnie ogromnym wyzwaniem, cieszę się bo zrobiłem turniej w których udział wzięło ponad 100 zawodników, wielu z zagranicy. Pojawiło się wielu partnerów, którzy nigdy wcześniej nie brali udziału w naszych turniejach, udział wzięły znane osoby, klimat był prawdziwie uliczny i pojawiło się wiele dodatkowych atrakcji. Jeżeli chodzi o tegoroczną edycję, będzie kilka zmian, prawdopodobnie zmienimy miejsce rozgrywania części eliminacji, oraz finału konkurencji Freestyle Battle. W tegorocznej edycji pojawią się nagrody pieniężne dla zawodników.

Jaką złotą radę dałbyś freestylerom, którzy nie tylko chcą odnieść sukces we free, ale też angażować się w rozwój sportu?

Jeżeli chcecie wpłynąć na rozwój freestyle’u znajdźcie w nim miejsce, które odpowiada wam najbardziej, oddajcie mu cześć siebie i działajcie, trwajcie w tym wytrwale i nie liczcie na nic, wtedy nie przyjdzie do was rozczarowanie i zwątpienie.

Wsiadasz do wehikułu czasu i przenosisz się na początek działalności AS – co chciałbyś powiedzieć sobie z tamtego okresu co mogłoby pomóc szybciej rozwinąć działalność?

Żeby każdą porażkę traktować z szacunkiem, gdyż są ona nauką i jedyną drogą do sukcesów.

Jednak wszystko czego dotyczą pytania to freestyle football – co najbardziej lubisz w tym sporcie, a czego wręcz nienawidzisz?  

Najbardziej lubię to, że freestyle towarzyszy mi przez całe życie, ale dopiero od pewnego momentu nabrało to nazwę jaka jest teraz powszechnie stosowana. Mam do tego sportu ogromny szacunek. Kryją się za nim niesamowite osobowości, turnieje, wspomnienia, uczucia, emocje, treningi, meetingi i wiele innych które miałem okazję poznać, doświadczać. Ten sport buduje charakter, daje piękne możliwości i uczy. Będąc w nim i żyjąc nim, można powiedzieć spokojnie, że człowiek “żyje”, po prostu nadaje sens. Nienawiść to zła emocja, której nigdy w nim nie doświadczyłem.    damian-gawrych-alternative-soocer-as-freestyle-football

Jeżeli miałbyś wybierać pomiędzy organizatorem, AS jako marką odzieżową czy freestylerem co byś wybrał? Dlaczego?

Freestylerem, ponieważ gdyby nie to, reszta byłaby w sferze nieznanych mi rzeczy.

Czy warto, aby powstały jakieś odgórnie zasady sędziowania jak wymyślili to bracia Fagerli?

Nie zapoznałem się szczegółowo z tymi zasadami, wiem, że chodzi tam o system punktowy. Scena jest bardzo podzielona względem stylów, pomysłów i tego co dalej. Wydaje mi się, że rozwiązanie leży po środku. Freestyle jest zbyt obszerny w swoim zakresie, żeby takie pomysły się nie pojawiały. Jedni chcą, żeby reguła 30 sekund była bardziej elastyczna, a sędziowanie na takiej zasadzie jak dotychczas. Inni nie widzą problemu w 30 sekundach, ale zmienili by sędziowanie. Moim zdaniem trzeba być elastycznym, jest coraz więcej turniejów, różnych organizacji. Prędzej czy później każda z nich będzie się opierać na własnych. Jeżeli chcemy, aby Freestyle stał się dyscypliną olimpijską, to nie zamykajmy się na system punktowy, bo inaczej nigdzie nie będzie. Potrzebne będą turnieje “testowe”, a także nowe pomysły względem oceniania. Nikt nie napisał, że zasady Fagerli, muszą być tymi jedynymi słusznymi, ale być może są tymi, które zapoczątkują nowy kierunek. Wszystko okaże się z czasem.


3 szybkie:

Co bardziej wprowadziłbyś do asortymentu AS – buty do free czy spodnie?

Spodnie, bo wszystko trzeba robić na miarę możliwości i krok po kroku.

Czarny czy biały?

Czarny, chociaż są to moje dwa ulubione kolory.

Ulubione motto to…

Nie wiem czy to motto, ale ,,Nie przestawaj ostrzyć miecza, a ostrze szybko się stępi.” , ,,Przywiązuj wagę do bogactw i godności, a zbierzesz żniwo klęsk.”

Facebook Alternative Soocer

Oficialna strona AlternativeSoocer

Instagram

Dziękuję Damianowi za odpowiedzi i Tobie za przeczytanie tego! Ogarnijcie sobie te bluzy – są naprawdę MEGA! Może i są drogie, ale warte swojej ceny!

https://makefreestyle.pl/pl/luca-chiarvesio-4rev-wywiad-freestyle-football/

https://makefreestyle.pl/pl/ewolucja-freestylera-8-nieznanych-faktow/

https://makefreestyle.pl/pl/rozgrzewka-przed-treningiem-rozciaganie-allsports/

https://makefreestyle.pl/pl/poradnik-dostac-propozycje-do-klubu-pilkarskiego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *