Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

Wywiady

,,Będziemy używali innego systemu sędziowania!” – Tek Neek – Sven Fielitz

English Version!

sven-fielitz-freestyle-football-luxemburg-interview-make

,,Będziemy używali innego rodzaju sędziowania!”

Myślę, że to zdanie może być wystarczająco przekonywujące, abyście chcieli dowiedzieć się trochę więcej o turnieju Epic Skills! Już za miesiąc, bo 16 czerwca odbędą się otwarte zawody freestyle football w Luksemburgu, gdzie sędziować będą PWG, Erlend Fagerli, który jest jednym z pomysłodawców innego niż dotychczas rodzaju sędziowania i Sven Fielitz – człowiek odpowiedzialny za Tek Neek oraz jeden z organizatorów tego wydarzenia.

Postanowiłem dowiedzieć się trochę więcej o nim i zadałem mu kilka pytań odnośnie turnieju,  projektu Tek Neek i jego największej pasji – czyli freestyle footballu!


Wyobraź sobie, że jest już dzień po zawodach – jak chcesz je zapamiętać?

Najważniejszą rzeczą dla mnie osobiście jest to, aby każdemu freestylerowi, który przyjedzie na turniej Epic Skills spodobał się pobyt w Luksemburgu. Oczywiście chcę aby te zawody były wielkim sukcesem dla nas. Jest to nowy rozdział dla mnie dlatego, że nigdy jeszcze nie organizowałem takiego eventu i mam nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli, tak jak to sobie zaplanowaliśmy i że nie zapomnieliśmy o czymś ważnym.

Chciałbym również zapamiętać ten szalony turniej pod względem niesamowitych występów i wielu nowych sztuczek i trudnych kombinacji. Najlepszym scenariuszem było by to, aby gracze chcieli doświadczyć tego samego w następnym roku.

Jak czujesz się w roli organizatora? Co jest w tym wszystkim najtrudniejsze?

Nie organizuję go sam – na pomysł wpadłem również z Adriel Trombin z “Rotondes” – aktywistą na lokalnej scenie tanecznej i bardziej znanym jako organizator najbardziej prestiżowych zawodów tanecznych w Luksemburgu – “GC Battles” oraz z Domenico Laporta, promotorem sztuki ulicznej w Luksemburgu i dyrektorem generalnym ALSS (Association Luxembourgeoise du Street Soccer). ,,Rotondes” będzie główną miejscówką turnieju – jedyne w swoim rodzaju miejsce składające się z dwóch opuszczonych peronów kolejowych. To miejsce przypomina mi bardzo Roundhouse w Londynie, gdzie to w 2016 roku odbywały się finały Red Bull Street Style. Rotondes wyróżnia to, że jest nie za dużym obiektem, co tworzy fajną atmosferę dla takich wydarzeń.

Nie do końca mogę odpowiedzieć na drugie Twoje pytanie, ponieważ jest to pierwszy raz, gdy organizuję taki turniej. Nie mogę za bardzo odpowiedzieć co jest najtrudniejsze, ponieważ większość pracy jest jeszcze przed nami. Myślę, że najtrudniejszą rzeczą będzie zarządzanie wszystkim i wszystkimi podczas wydarzenia, ponieważ będę sędzią razem z Erlendem Fagerli i PWG.

sven-fielitz-freestyle-football-luxemburg-interview-make

Zamierzacie dodać coś wyróżniającego turniej Epic Skills od innych zawodów?

Będziemy używali innego rodzaju sędziowania! Będzie to system wymyślony przez braci Fagerli i poparty przez wielu freestylerów. Sędziowanie będzie podzielone na 5 różnych kryteriów: trudność, allround, oryginalność, kontrola i wykonanie. Najlepiej, aby jeden sędzia odpowiadał za jedno kryterium, jednak u nas będzie 3 sędziów, więc dwóch sędziów będzie oceniało po 2 kryteria. Turniej Epic Skills będzie pierwszym turniejem, na którym będzie przetestowany ten system.

Jak według Ciebie powinien wyglądać zwycięzca turnieju – jak go sobie wyobrażasz?

Według mnie, zwycięzca powinien oczywiście być najlepszy w wykonywaniu jak najtrudniejszych tricków oraz powinien wyróżniać się swoim unikalnym stylem – świeżymi i oryginalnymi ruchami. Mam nadzieję, że zwycięży najlepszy i dowiemy się tego w dniu zawodów!

Nie możemy oczywiście zapomnieć o freestyle footballu – co daje Tobie ten sport i jak wyglądałaby codzienność bez niego?

Będzie to typową odpowiedzią, ale nic na to nie poradzę – freestyle football daje mi wszystko. Jest to dla mnie coś, co otwiera moje myśli, daje im odpocząć, daje mi kreatywność i co najlepsze – czerpie z tego przyjemność. Jest wiele dróg, przez które można docenić freestyle – od zwykłej przyjemności grania po podbicie nowego tricku albo kombinacji o której zawsze się marzyło, po ludzi z taką samą pasją, których spotkaliśmy na naszej drodze i ogólnie spotkania i treningi z całą społecznością.

Cała społeczność freestylerów jest unikalna i niepowtarzalna w swoim rodzaju – jest w niej tak dużo pozytywnych emocji i różnych nastawień. To jest zawsze przyjemność dowiedzieć się trochę więcej na temat innych pasjonatów, podczas długich hotelowych nocy na turniejach albo powspominać stare czasy z ludźmi, których zna się od lat.

sven-fielitz-freestyle-football-luxemburg-interview-make

Jesteś również jednym z założycieli Tek Neek – jak to wszystko się zaczęło?

Tek Neek zostało stworzone w 2010 razem z Thomasem Vandendriessche, którego niektórzy freestylerzy mogą kojarzyć pod ksywką ThomasVdd. Thomas i ja początkowo planowaliśmy stworzyć coś w rodzaju występów freestylowych – duo, które występowałoby razem na różnych wydarzeniach. Jednak ten pomysł powoli zanikał, ponieważ mieszkaliśmy od siebie o kilka godzin drogi. Spotykanie się i wspólne regularne treningu nie wchodziły w grę.

Później Tek Neek ewoluowało w platformę, gdzie publikowaliśmy filmy freestylerów. Wtedy posiadanie dobrej kamery nie było takie powszechne jak teraz, wiele freestylerów było o wiele młodszych i nie mogło sobie pozwolić na lepszy sprzęt oraz technologia nie była tak zaawansowana jak teraz. Wtedy Tek Neek wyróżniało się dobrą jakością produkcji i ciągle chcemy pchać jakość do góry i promować ten kanał. Jeżeli mógłbym podać Ci definicje naszej inicjatywy mógłbym powiedzieć, że na kanale Tek Neek znajdziesz dobrej jakości materiały dla freestylerów, które tworzone są z myślą wzrostu naszej społeczności.

Co dalej z Tek Neek – macie jakieś dalsze plany?

Jest kilka planów w naszych głowach, które realizujemy. Nie mogę Ci więcej powiedzieć, jednak mogę rzec, że planujemy odnowić nasze logo, może nawet całą nazwę.

Freestyle football to dla mnie coś, co otwiera moje myśli, daje im odpocząć, daje mi kreatywność i co najlepsze – czerpie z tego ogromną przyjemność.

sven-fielitz-freestyle-football-luxemburg-interview-make

Czym możesz zachęcić freestylerów, aby wzięli udział w tym turnieju?

Jest wiele powodów dla których powinniście przyjechać na ten turniej. Pierwszym z nich jest to, że mało freestylerów do tej pory odwiedziło Luksemburg. Kraj ten istnieje od 963 roku i w ostatnich stuleciach było to istna twierdza. W dzisiejszych czasach jest wiele pozostałości z różnych okresów – jest to miks starych budynków z nowoczesnymi cudami architektury, które powodują w ludziach ciekawe uczucia i bajeczną atmosferę jaką wprowadza to miejsce. Miasto to jest zarejestrowanym dziedzictwem UNESCO, więc jest to konieczne miejsce do odwiedzenia przez każdego podróżnika.

Po drugie, wielu niesamowitych freestylerów potwierdziło już swoje uczestnictwo w tym turnieju. Zobaczycie tam takich freestylerów jak Martin Schopf, Alexander Wessberg, Mathieu Pierron, Soufiane Bencok, Brian Morales, Daniel Mikołajek, Jesse Marlet i Bartłomiej Rak. Jest jeszcze wiele innych graczy, którzy są zainteresowani uczestnictwem jak np.:  Pedrinho, Daigoro, Ahmadreza czy Akbari. Dlatego też uczestnictwo w tym wydarzeniu znaczy spotkanie wielu wspaniałych freestylerów!

Ostatnim punktem jest to, że nagrodą za pierwsze miejsce jest 1000€!

3 szybkie:

1) Ulubiony cytat…

Nie mam jednego ulubionego, ale jednym z nich jest cytat z filmu ,,Your Name”:

Skarbem jest doświadczenie. Sny znikają po przebudzeniu.

2) Ulubiony utwór to…

Awon & Thomas Prime – Believe In Us

3) Piłka #1 to…

Adidas Telstar 18!


Zdjęcia: Jil Pickel, Yuu, Gunther Celli, Martin Schopf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *