Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

fagerli-brothers-erlend-brynjar-super-ball-2018-prague-freestyle-football
Wywiady

Fagerli Brothers – ,,Bądź gotów poświęcić wiele godzin treningu i cieszyć się nim”| wywiad

English Version HERE!

Fagerli Brothers – bracia złączeni jedną pasją – freestyle football!

,,Co dwie głowy to nie jedna” powiada jedno z przysłów z którym się zgadzam w więcej niż 101%! W sumie nie tylko ja wierzę w to przysłowie – doskonałym przykładem są tutaj dwaj bracia z Norwegii, którzy swoją pasją zarażają innych oraz pokazują, że treningi we dwoje mogą być ciekawsze oraz bardzo podbudowujące na duchu – poznajcie Erlenda i Brynjara aka Fagerli Brothers! 

Młodszy z nich – Erlend – zdobył mistrzostwo świata na turnieju Super Ball, który odbywa się co roku w Pradze, wygrał mistrzostwo Norwegii tego roku oraz stawał na podium w wielu innych turniejach. Tak samo jak jego starszy brat – Brynjar – wywalczył 4 miejsce na Super Ballu w 2016 roku, stał wiele razy na podium mistrzostw swojego kraju, jak i Europy, ciekawostką jest, że zdobył 2 miejsce na mistrzostwach Europy w kategorii Sick 3 w 2015 roku.

Postanowiłem porozmawiać z nimi na temat ich niezwykłych pokazów, treningów oraz ich systemu sędziowania!

https://youtu.be/fz9FMP1YgJE

Dlaczego zdecydowaliście się stworzyć system oceniania? Czy spełnił swoją rolę w Super Ballu?

To był naprawdę długi proces. Ale wszystko zaczęło się od Lucaso, który powiedział nam, że pracuje nad nowym systemem oceniania i wyjaśnił, jak może to działać w przyszłości. Mimo, że przedstawił dobrą podstawę, zauważyliśmy w nim wiele niedociągnięć. Nie chcieliśmy tylko odpowiadać, że uważamy, że jest to zły sposób osądzenia. Chcieliśmy wprowadzić inną opcję, więc zaczęliśmy o tym dużo myśleć, jak turnieje we freestyle footballu mogą być ocenione w najbardziej sprawiedliwy sposób. Stąd przeprowadziliśmy wiele rozmów z innymi freestylerami, testowaliśmy, ulepszaliśmy system itp. Proces trwał ponad rok, zanim opublikowano aktualną wersję.

System nie spełnił swojej roli na Super Ballu. W systemie, z którym współpracowaliśmy, sumujesz wszystkie punkty ze wszystkich krytyków, wtedy wygrywa gracz, który ma najwięcej punktów, ogólnie. Ale na Super Ballu używali tylko głosów dla każdego kryterium. Oznacza to, że możesz być lepszy w dwóch kryteriach (na przykład oryginalność i wszechstronność), ale tracisz nieznacznie w trzech z kryteriów (na przykład trudności, wykonanie i kontrola) i przegrywasz. Uważamy, że jest to bardzo niesprawiedliwe i nie mogłoby to się zdarzyć w systemie z punktami. Wybór tego systemu nie należał do nas i pomyśleliśmy, że używanie tego systemu było dziwne bez informowania o tym w odpowiednim czasie.

,,Nadal głównym czynnikiem jest trening. Musisz być gotów poświęcić wiele godzin treningu i cieszyć się nim. Powinieneś mieć prawdziwą pasję do tego sportu”


Jak wygląda Wasza codzienna dieta?

Staramy się jeść tak zdrowo, jak to możliwe, ale nie jesteśmy na diecie. Jemy normalne norweskie, zdrowe jedzenie i to wszystko! Ale codziennie przyjmujemy “möllers tran” (z “naturalnymi omega-3 z ryb, witaminy A, D i E”), które bierze większość Norwegów.


Jak to jest z waszymi rutynami – po raz kolejny stanęliście na podium – od kogo inspirowaliście się podczas układania pokazu i  jak wyglądał proces uczenia się i tworzenia?

Kilka miesięcy przed Super Ballem staraliśmy się myśleć o nowych sztuczkach 5 minut przed każdym treningiem. Latem wymyślaliśmy wiele nowych sztuczek, które zaplanowaliśmy na naszą podwójną rutynę. Kiedy mieliśmy mało czasu na przygotowanie rutyny, wtedy byliśmy bardzo wydajni. Zwykle planowanie podwójnej rutyny (kwalifikacja i finał) trwa zwykle około 2 tygodni, z dostosowaniami, podstawami i myśleniem o nowych trikach również podczas tych 2 tygodni.

Inspiracja pochodzi głównie od nas samych, ale także od innych freestylerów i sportów akrobatycznych. Chcieliśmy pokazać najlepszy podwójny pokaz, jaki mogliśmy zrobić, aby zaimponować społeczności freestyle footballu.


Dla Erlenda: Jak czułbyś się, gdyby główny sędzia podniósł rękę Boyki, a nie twoją?

Oczywiście, byłbym zawiedziony, ponieważ ciężko pracowałem, aby przygotować się na Super Ball i zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo. Wciąż byłbym jednak bardzo zadowolony z drugiego miejsca, ale kiedy jestem tak blisko osiągnięcia celu wygranej, byłoby to dla mnie rozczarowaniem i wielką szansą do stracenia.

fagerli brothers super ball 2018 prague Erlend freestyle football

Kiedy zacząłeś, myślałeś, że zostaniesz kiedykolwiek mistrzem świata? Co musiałeś zrobić, aby się nim stać? Wymagało to na pewno od ciebie wielu poświęceń.

Oczywiście nie. Na początku było to hobby, Brynjar i ja graliśmy freestyle football tylko dla zabawy i robiliśmy filmy z naszych treningów. Ale w 2013 roku, latem przed Super Ballem, naprawdę staraliśmy się trenować, aby pokazać się z jak najlepszej strony na zawodach i zobaczyć, jak to wszystko zadziała. Gdy Erlend doszedł do czołowej TOP32 (po pokonaniu Gunthera w eliminacji) i Brynjar doszedł do pierwszej ósemki, zobaczyliśmy, że istnieje realna możliwość dobrego pokazania się! To był czas, kiedy zaczęliśmy wchodzić coraz wyżej, aby zobaczyć, jak dobrymi freestylerami moglibyśmy się stać.

Istnieje wiele czynników dużych i małych, które mogą pomóc ci zostać mistrzem. Ale nadal głównym czynnikiem jest trening. Musisz być gotów poświęcić wiele godzin treningu i cieszyć się nim. Powinieneś mieć prawdziwą pasję do tego sportu. Powinieneś też być świadomy tego, jaki rodzaj treningu jest dla Ciebie najlepszy i co lubisz trenować.


Co sądzisz – co robisz inaczej niż inni freestylerzy, co pomogło Ci osiągnąć tak wysoki poziom?

Myślę, że największym czynnikiem jest fakt, że jest nas dwóch. Zawsze udzielamy sobie wzajemnie porad i zachęcamy się do treningów. Jeżeli masz kogoś do trenowania z podobnym poziomem co ty, popycha cię to, by z każdym treningiem podnosić poziom swojej gry. Jednym z przygotowań przed zawodami jest to, że trenujemy battle – włączamy muzykę z poprzednich turniejów i walczymy tak, jakbyśmy byli dwoma przeciwnikami. W ten sposób możemy niemal poczuć, jak to jest konkurować i przyzwyczaić się do tego. Mamy również inne metody treningowe, ale nie chcemy ich jeszcze udostępniać.

fagerli brothers super ball 2018 prague Erlend freestyle football

Pytania do Brynjara: jak wspominasz battle z Lukim w 2017 roku? Jak dla mnie, była to jedna z najlepszych battli w tym turnieju!

W mojej walce z Lukim czułem się bardzo pewny siebie, ale także trochę nerwowy w tym samym momencie. Wiedziałem, że Luki może być bardzo trudny do pokonania, jeśli będzie grał jak najlepiej. Mimo że przegrałem tę bitwę, jestem bardzo zadowolony z mojego występu. Naprawdę uważam, że udało mi się dobrze zagrać pod dużą presją. Jeśli chodzi o decyzję, myślę, że wygraliśmy we dwóch.


Co dają Ci treningi z twoim bratem?

Trening z Erlendem przynosi mi wiele korzyści. Zwłaszcza jeśli chodzi o motywację. W niektórych okresach może być trudno polegać wyłącznie na motywowaniu siebie, dlatego jest bardzo korzystne, aby mój brat był moim partnerem treningowym. Zawsze pchamy się nawzajem, aby ciągle ulepszać nasz styl we freestyle footballu na wyższy poziom i planujemy robić tak kolejne lata.

fagerli brothers super ball 2018 prague Brynjar freestyle football

Czy trenujecie czasami osobno?

Tak, powiedziałbym, że mamy około 20-30% naszych treningów, które prowadzimy osobno. Uważamy, że konieczne jest, aby od czasu do czasu skupiać się wyłącznie na własnym freestyle’u.


Czy masz jakieś wskazówki dla młodych freestylerów, aby stawali się coraz lepsi?

Aby młodsi freestylerzy mogli stać się lepsi, uważam, że ważne jest, aby być bardzo skoncentrowanym na swoim rozwoju z treningu na trening i mieć dużą perspektywę czasową. Uważam, że powszechnym błędem jest nie opanowanie podstaw, zanim przejdą do bardziej zaawansowanych sztuczek. Po kilkunastu treningach otrzymasz solidną podstawę trików i dobrą ogólną kontrolę nad piłką. Właśnie wtedy doradzam im, aby starali się, aby ich styl wyróżniał się na tle głównego nurtu, tj. starał się być oryginalny w jakiś sposób. To może być bardzo cenne szczególnie na turniejach.

https://youtu.be/tMi-iB0MxUA
https://makefreestyle.pl/pl/wywiad-z-brzezikiem-cz-1/
https://makefreestyle.pl/pl/dlaczego-super-ball-2018-byl-genialny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *