Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

alexander-wessberg-freestyle-football
Wywiady

Alexander Wessberg – ,,Ciesz się swoimi treningami i takim stylem życia”

English version HERE!

Postanowiłem przeprowadzić wywiad z Alexandrem Wessbergiem – zwycięzcą popularnego konkursu internetowego IACT9! W wywiadzie dowiecie się m.in.: jak wygrać IACT oraz co o limitach w tym sporcie sądzi nasz gość! Zapraszam!


Powiedz mi – jak trafiłeś do półfinału w Lubasz Freestyle Night? 

Nie mam pojęcia, haha. Po battli ze Stanisławem Kościelnym doszło do pewnych nieporozumień. Myślę, że to był jeden z moich lepszych pojedynków i naprawdę doceniam go również jako freestylera, zanim jeszcze stanęliśmy twarzą w twarz w battli.

Po tym czułem się dziwnie i nie doświadczyłem wcześniej takiego sukcesu, teraz czuję się spokojny. Obawiałem się, że znów przyjadę do Lubasza i zdobędę to samo miejsce, które miałem w zeszłym roku (top16). Postanowiłem po prostu wystąpić i spróbować bez żadnych myśli o zawodach i setach. Po prostu starałem się być świeży w moim umyśle i ciele podczas turnieju. Przed przybyciem do Polski trochę od tego odpocząłem. Podobnie jest z egzaminami – nie robisz wielkiego postępu w ostatnich dniach przed nim, musisz wykonać pracę długo przed nimi. Wiem, że teraz mogę robić dużo lepsze występy w finałach, mając wiedzę, którą mam teraz.

Jak ci się podobał pobyt w Polsce?

Polubiłem każdego polskiego freestylera, którego spotkałem podczas mojego pobytu w Polsce. Grzeczni i mili ludzie! Chcę zobaczyć więcej polskiej widowni #fslife! Zawsze spoglądałem na polską społeczność. Jestem zawsze zainteresowany tymi, którzy organizują coś w Polsce. Czasem ciężko jest podróżować bez kogoś z mojego kraju, ale powoli się do tego przyzwyczajam.

Jak oceniasz turniej w Lubaszu pod względem organizacyjnym i własnych osiągnięć?

Sądzę, że organizacja była naprawdę na wysokim poziomie – Lubasz sprawdził się również w tym roku. Czułem, że jedzenie, które oferowali na turnieju codziennie, było lepsze niż w poprzednim roku. Ciężko było utrzymać energię i siły z jedzenia z jednej restauracji. Chociaż czuję, że wszyscy muszą tego doświadczyć, ponieważ to już legendarna Cafe15. Mimo tego, że w hostelu znajduje się kuchnia, a freestylerzy mogą z niej dobrowolnie korzystać 🙂

Jak zaczęła się Twoja przygoda z freestyle football? Kiedy po raz pierwszy miałeś kontakt z tym sportem?

W wieku bodajże 13 lat, ktoś zapytał mnie, czy umiem zrobić dookoła świata i pokazał mi jak on to robi. Byłem zszokowany. Oczywiście myślałem, że zrobię to przy maksymalnie trzech próbach – jednak nie udało mi się tego zrobić. Sporo trenowałem i po dwóch lub trzech tygodniach wróciłem do gościa i zadałem mu to samo pytanie, i przy odrobinie szczęścia zrobiłem dwa ATWy z rzędu przy pierwszej próbie. Nawet nie próbował odpowiedzieć, co sprawiło, że byłem wtedy z siebie bardzo dumny.

W szkole byłem jednak trochę samotnym chłopakiem i pamiętam, że przez rok w porze lunchu w samotności żonglowałem piłką i próbowałem podstawowych sztuczek. Nie wiedziałem jeszcze, że nazywa to się freestyle football i że można to było zobaczyć na YouTube. Następnego lata w 2009 roku dowiedziałem się o konkursie w pobliżu mojego miasta – Red Bull Street Style. Wziąłem udział i pomimo przegrania mojej pierwsze battli byłem po prostu zaskoczony umiejętnościami innych i odkryłem, że to wszystko naprawdę otworzyło mi oczy na ten sport.

Czym dla ciebie jest freestyle football?

Wszystkim.

Kilka dni temu Luca podbił świat swoim 4revem – co o tym myślisz? Są według Ciebie jakieś limity w tym sporcie?

Cóż, dla mnie osiągnęliśmy już granice jak na dzisiejsze czasy. Po prostu nie mogę uwierzyć, że ktoś zrobiłby 5 reva, nie ma mowy, haha. Myślę, że Luca jest jednym z najlepszych przykładów zdeterminowanej osoby z rosnącym talentem, który czuje się silniejszy z biegiem czasu. Pamiętam, że spotkałem go po raz pierwszy na Super Ballu, kiedy wciąż był “nikim”. Robił wtedy  2/2,5 revy i krótkie no-touche. Był bardzo interesującą osobą – nawet wtedy poprosiłem go o wskazówki.

Prędzej czy później powstanie więcej 4 revów, które będą bardzo pożądane dla freestyle’u jako sportu. 5 obrotów jak dla mnie brzmi niemożliwie. Ale to, co mnie najbardziej motywuje, to chwile, kiedy spotykam się lub widzę ludzi, którzy dają z siebie wszystko w życiu i czerpią z freestyle’u całą energię do życia, pasję. I mam nadzieję, że wkrótce ci goście również będą moimi kumplami, ponieważ freestyle football dociera do coraz większej liczby osób i gdziekolwiek jesteś, myślę, że możesz spotkać kilku freestylerów!

Wygrałeś IACT9 kilka miesięcy temu – gratuluję! Jak to zrobiłeś? Czy możesz dać wskazówki, jak robić podobne rzeczy?

Tak, dziękuję bardzo. Postanowiłem po prostu iść na całość i spróbować nagrać najlepsze kombinacje z dużą różnorodnością, które udało mi się zrobić w tym czasie. Przez spory czas nie przesyłałem żadnych filmów na Youtube, więc uznałem, że był to właściwy moment, aby spróbować rywalizacji, na szczęście z pozytywnym wynikiem. Był to bardzo intensywny okres, w którym terminy rządziły moimi nerwami i zaprowadzały je czasem na krawędź szaleństwa.

Tym, czego próbuję uczyć freestylerów w Finlandii, jest czerpanie radości z praktykowania rzeczy, w których jesteś słaby. Ponieważ myślę, że najlepszym sposobem na poprawę swojej ogólnej siły w airze jest progress w tym, co nie wychodzi ci najlepiej. Tutaj mam na myśli chociażby nauczyć się wszystkich podstawowych kombinacji ze wszystkimi sztuczkami dwiema nogami w obie strony. Czasami ludzie są w stanie wykonać kilka trudniejszych trików, takich jak 2rev, ale nie są w stanie zrobić podstawowych kombinacji za pierwszym razem.

Podam ci niektóre przykłady nieco dziwnych, ale niezbędnych komb według mnie, aby móc nazwać siebie gościem, który przeszedł przez podstawy. Musisz być w stanie wykonać wszystkie łatwe triki za pomocą obu nóg w kombinacjach.

atw – co – wf atw – co

atw – htw – htw – atw, htw – atw – htw – atw

atw- hatw – hatw – atw, atw – hatw – atw – hatw

atw – rhtw- atw – htw – atw

atw – hhtw – atw – hatw

htw, rhtw’s, w hatw’s

w hatw – atw – htw – atw

atw – hatw – atw – htw – hatw

i kontynuujcie combo, powtarzając je od początku.

Myślę, że powinieneś być w stanie wykonać chociaż kilka z tych podstawowych kombinacji za drugim razem. Istnieje nieskończona liczba wariacji, ale to tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę wystarczająco cierpliwy, aby ćwiczyć wszystkie sztuczki w obie strony. Oczywiście konieczne jest ćwiczenie zarówno lepszej jak i słabszej nogi. Próbuj także 2 revy do 1.5 reva, co jest również dobrym treningiem. Wszystko jest dobre, po prostu idź i trenuj. Każdą próbą zbliżasz się do sukcesu, jeśli tylko ciągle myślisz, co musisz zrobić inaczej w następnej próbie i co było dobrze zrobione w poprzedniej.

Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, czego robiłbyś więcej, a czego mniej w treningach i innych sprawach związanych z freestylem?

Zdecydowanie nie traciłbym czasu na próbowanie jednej kombinacji przez jakiś czas, zawsze chciałbym zrobić 5 tricków albo trudnych kombinacji na moim treningu, aby być w nich jeszcze lepszy, a mam przez to na myśli nawet niewygodne dla mnie sztuczki i comba. Tak więc na samym początku spędziłbym dużo więcej czasu na doskonaleniu podstaw, jak wszyscy, tak sądzę.

Nie czułbym żadnej presji, że muszę zrobić mojego pierwszego 3 reva, ponieważ byłbym lepszy w każdym innym aspekcie niż ten freestyler, który zrobił swoją pierwszą trójkę. Podobnie jest z upperem – nie będziesz robić rolera z dobrym wyczuciem, zanim nie nauczysz się prawidłowo side’ów i half rollów, również w obie strony.  Ciesz się swoimi treningami, poczuj to jako styl życia, a nie jako sport, który po prostu wymaga ciągłego odczuwania poprawy. Nie można utrzymywać dobrego samopoczucia przez cały czas. Im większy nacisk kładziesz na siebie, tym mniej szczęścia odczuwasz podczas samej gry.

Czy jest coś, czego nie lubisz w freestyle football?

Nie podoba mi się to, że ludzie na ogół oceniają ludzi według liczby obserwujących. Stało się to zbyt ważne dla freestylerów, aby zdobyć więcej obserwujących, szczególnie ze słabym materiałem. Niczego to nie zmieni, spodziewaj się, że zainteresują się tobą firmy, co mogłoby zbliżyć cię do profesjonalnego stylu życia. Jestem profesjonalistą, ale nie mam zbyt wielu obserwujących, więc nie mogą oni być dla mnie główną siłą napędową sukcesu.

———–

3 szybkie:

Twoja ulubiona muzyka do treningu to …

Trap, HipHop i Fiński rap

Twoje wymarzone combo to …

co-rsatw – ahtatw all nt & skmatw – amatw – ahmatw nt są teraz w moich snach, haha.

Trick, którego nienawidzisz to…

LATW out słabszą nogą – nigdy mi to nie wyszło. Ujawniłem swój wielki sekret hahah 😀

https://makefreestyle.pl/pl/odziez-freestyle-underground-football/

https://makefreestyle.pl/pl/wspomnienia-zawody-sekunda-wideo/

https://makefreestyle.pl/pl/podroze-ksztalca-wspomnienia-freestyle-football/

https://makefreestyle.pl/pl/3rever-lowers-dazn-obejrzenia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *