Artykuł napisany przez Natalię prowadzącą bloga paniodbani.pl

treningi, nauka


Jak sportowiec może pogodzić treningi i naukę w szkole?

Rozpoczął się rok szkolny. Pierwsze skojarzenie to ogrom obowiązków, uciążliwe prace domowe i co najgorsze – mniej czasu na treningi. Z tym problemem zmaga się wielu uczniów, studentów, ale także dorosłych ludzi pracujących na etacie. Dla niektórych z nich, szkoła, nauka czy też praca, stają się świetną wymówką, żeby przerwać swoją przygodę ze sportem. Chciałabym Wam dziś udowodnić, że wcale nie musi tak być i każdy z nas może zapanować nad swoim czasem. W końcu doba każdego człowieka składa się z 24 godzin – niezależnie od tego, czy nazywasz się Mark Zuckerberg, Ewa Chodakowska czy też Janusz Kowalski. Jak tego dokonać? Oto kilka sposobów:

  1. Zaplanuj treningi i stwórz plan dnia

Po pierwsze zorientuj się, ile czasu w tygodniu chcesz poświęcić na trening, a ile na naukę i inne obowiązki. Jeżeli trenujesz od pewnego czasu i chcesz utrzymać formę – nie rezygnuj z dotychczasowej częstotliwości ćwiczeń. Ustal porę, która nie będzie kolidowała z Twoimi zajęciami. Jeżeli cały dzień spędzasz siedząc w szkolnej ławie, możesz potraktować to jako świetny sposób na odstresowanie i aktywny wypoczynek (chyba nie muszę przypominać, że sport wspomaga prawidłową pracę mózgu). Częstotliwość treningów połącz z Twoim planem lekcji. Weź pod uwagę, które dni są dla Ciebie najcięższe pod względem wysiłku umysłowego. Wbrew pozorom, sport będzie wtedy świetnym rozwiązaniem (a na pewno lepszym niż podjęcie kolejnej ciężkiej pracy umysłowej).

Pamiętaj, że Twój plan musi być realny! Nie zakładaj, że po treningu zrobionym około 23, będziesz w stanie przygotować się na jutrzejszy sprawdzian – jesteśmy tylko ludźmi i zmęczenie to u nas norma.

  1. Nie rezygnuj ze snu

Podejrzewam, że jako sportowiec wiesz o tym najlepiej. Stworzyłeś plan, wszystko gra, ale zaraz, zaraz…5 godzin snu przez 4 dni w tygodniu? Coś tu nie gra. Optymalny czas snu to 7-8 godzin na dobę. Niezbędne minimum to 6-6,5 godziny. Śpisz mniej? Powinieneś koniecznie to zmienić. Oczywiście są najnowsze badania na temat przewagi głębokości snu nad jego długością, lecz to nie zmienia faktu, że sen jest podstawą regeneracji całego organizmu – zarówno zmęczonych mięśni, jak i rozgrzanego umysłu. Więcej o śnie w tym wpisie!

https://makefreestyle.pl/pl/12-technik-poranek-lepszy-porady/

treningi

  1. Konsekwencja, cierpliwość i pracowitość

Brzmi groźnie, lecz tak naprawdę te trzy słowa są kluczem do Twojego sukcesu w organizacji czasu.

Konsekwencja – podjąłeś się pewnego zadania, masz swój cel, więc wytrwale do nie zmierzaj. Chodzi tu nie tylko o chęć sportowych osiągnięć, ale również o postępy w nauce.

Cierpliwość – ja wiem, że z tym bywa różnie i wierzę Ci na słowo, że nie masz już siły do wkuwania tych dat z historii, ale porównaj to ze sportem (najlepiej dyscypliną, którą się zajmujesz): gdyby nie to, że tyle godzin poświęcasz na trening, wylewasz mnóstwo potu, często się denerwujesz – nie byłbyś nigdy tu, gdzie jesteś teraz.

Pracowitość – ściśle łączy się z poprzednimi pojęciami: pracę musisz włożyć zarówno w sport, jak i w naukę. I powiem Ci tylko, że masz ogromne szczęście, bo te dziedziny idealnie się ze sobą komponują.

  1. Korzystaj z zajęć w szkole

Każdemu z nas niejednokrotnie po prostu nie chciało się wybrać na tę, czy tamtą lekcję. Każdy z nas kiedyś ziewał lub zasypiał w czasie nudnych wywodów nauczycieli. Ale tak z własnego doświadczenia powiem Ci, że warto. Nie każdy przedmiot musi Cię ciekawić, ale udział w lekcji jest czymś niezastąpionym (już czekam na atak zwolenników nowoczesnych metod nauki :D). Chodzi o to, że wielu z nas nie ma świadomości, jaki sposób nauki jest dla niego najlepszy. Są wzrokowcy, są słuchowcy, są kinestetycy (osoby, które uczą się poprzez wykonywanie konkretnej czynności i ruch). To najprostszy podział jaki istnieje.

Większość z nas to wzrokowcy. Samo popatrzenie na tablicę, ekran czy chociażby podręcznik – sprawia, że coś nam w tej głowie (bani :D) zostaje. Tak samo jest ze słuchowcami – posłuchanie nawet najnudniejszego wykładu, może być niezwykle pomocne. Niestety, nieco gorzej jest z kinestetykami, gdyż wiele zajęć jest prowadzonych w staroświecki sposób (słuchanie + notowanie), jednak sytuacja przez ostatnich kilka lat powoli się zmienia. Do czego zmierzam? Korzystanie z zajęć w szkole, poświęcenie im chociażby minimalnej uwagi, po prostu oszczędza nasz czas! Uwierz mi, że wiedza wchodzi do głowy o wiele lepiej, gdy wiemy chociaż o czym była mowa na lekcji.notatnik-szkoła-nauka-sportowiec

  1. Rób własne notatki

Tak, to też może się wydać oklepane i „nie na czasie”, ale udowodniono naukowo, że robienie notatek również pomaga nam w zapamiętywaniu. Są na to przeróżne sposoby – niektórzy notują wszystko, inni słowa-klucze i najważniejsze informacje, jeszcze inni korzystają z map myśli. Niestety, ale nie mogę Ci polecić jednego sposobu – każdy, który na Ciebie zadziała, będzie dobry. Ze swojej strony mogę polecić używanie kolorowych cienkopisów i zakreślaczy, które pomogą głównie wzrokowcom, ale nie tylko.

  1. Technika Pomodoro

To nic innego, jak technika efektywnego zarządzania czasem. Jest banalna, ale powiem Wam z własnego doświadczenia, że działa! Na czym polega? Wyznaczasz sobie zadanie, ustawiasz minutnik na 25 minut i przez ten czas maksymalnie skupiasz się na pracy. Wyłączasz wszystkie rozpraszacze. Tu polecam aplikację Forest na smartfona, która blokuje Facebooka itd., a po każdych 25 minutach skupienia wyrasta drzewko (gdy ulegniesz pokusie, drzewko umiera ). Następnie robisz sobie 5-minutową przerwę. Po trzech cyklach – czyli 25-5-25-5-25, robisz sobie 30 minut przerwy. Wypróbuj to na sobie, a sam się przekonasz jak bardzo wzrośnie Twoja produktywność.

  1. Mnemotechniki

Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak przeróżne techniki zapamiętywania. Umożliwiają nam one nie tylko szybsze i efektywniejsze uczenie, ale również usprawniają pracę mózgu. Jego lewa półkula jest odpowiedzialna za myślenie analityczne i krytyczne, zaś prawa – za wyobraźnię. Odkryto, że po połączeniu tych dwóch części, nasz umysł działa na o wiele wyższych obrotach. Ciekawi Cię to? Oto kilka najprostszych technik, które sprawią, że nauka pójdzie Ci dużo sprawniej:

  • Metoda skojarzeń

Mamy jakieś zagraniczne słowo, które chcemy zapamiętać – niech to będzie np. „ponte”, co w języku włoskim oznacza „most”. Zastanawiamy się nad tym, co kojarzy nam się ze słowem „ponte”. Hmm, może ponton? Okej, teraz łączymy to skojarzenie z polskim znaczeniem słowa (czyli mostem). Wyobraźmy sobie ogromny ponton, który z ogromną siłą uderza o most. W ten oto sposób udało Ci się stworzyć skojarzenie, które pozwoli Ci na przypomnienie sobie znaczenia tego słowa.

  • Układanie zdań

Ta metoda jest pomocna przy zapamiętywaniu m. in. zasad ortograficznych. Typowym przykładem jest zdanie, które zawiera wszystkie samogłoski, po których piszemy „rz”: PaJąK CHWyTa BoGDę lub zdanie, które ułatwia nam zapamiętanie kolorów tęczy w kolejności: CZemu Patrzysz Żabko Zielona Na Grubego Filemona (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy).

  • Metoda loci (pałac pamięci)

Jest to metoda, w której elementy do zapamiętania kojarzymy z konkretnymi miejscami i przedmiotami. Jest to ogromne ułatwienie przy zapamiętywaniu długich przemówień czy opowieści. Wybieramy sobie miejsce, które dobrze znamy (może to być droga do szkoły czy pracy) i główne pojęcia, które musimy zapamiętać, kojarzymy po kolei z poszczególnymi elementami otoczenia przy pomocy skojarzeń (patrz wyżej).

To jedynie niektóre z technik, które chcę Wam pokazać, aby nauka stała się prostsza i przyjemniejsza. Więcej z nich znajdziecie na moim blogu – już wkrótce ruszam z nową serią, gdzie dokładnie opiszę poszczególne techniki.


Serdecznie zapraszam na bloga Natalii – pisze świetne i przede wszystkim pomocne artykuły z porad których korzystam i widzę jak dobrze sprawdzają się w praktyce! Kilka jej wpisów znajdziecie poniżej.

Jak przygotować się na nadchodzący rok szkolny?

Kujon – obelga czy komplement?

Codzienna nauka – czyli notuj wszystko, czego jeszcze nie wiesz