Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

sztuczki sport just freestyle cup fristajl
Poradniki Trening

Jak zacząć – Sztuczki piłkarskie dla początkujących – żonglerka i triki z piłką⚽

Ciekawi Cię, jak wygląda życie pełnoetatowego freestylera i jak można zarabiać z freestyl footballu? Przeprowadziłem wywiad z Adrianem Francem, który opowiada o tym:

✔️ jak przygotowuje swoje rutyny
✔️ czy freestyler może żyć tylko z freestyle’u?
✔️ o porady dla graczy, którzy dają pokazy
✔️ jak wyceniać swoje pokazy!


Żonglerka i sztuczki piłkarskie – freestyle football dla początkujących

Sztuczki piłkarskie, triki, żonglowanie, odbijanie, fristajl – sport ten ma wiele nazw w języku potocznym i każdy nazywa go inaczej. Dla mnie jest to po prostu freestyle football, czyli najprościej mówiąc efektowne ewolucje z wykorzystaniem piłki!

Jednak bardziej przemawia do mnie definicja jednego z bardzo doświadczonych freestylerów, który z resztą sędziował na wielu wysokiej rangi turniejach (m.in.:Mistrzostwa Świata Super Ball) – Maël Kevin Fortin – dzięki za pomoc!

Freestyle Football jest to dyscyplina łącząca sztukę i sport. Polega ona na wykonywaniu efektownych trików z piłką za pomocą różnych części ciała, z wykorzystaniem elementów akrobatyki, tańca czy sztuki teatralnej, a to przy akompaniamencie muzyki.

Jeżeli interesujesz się chociaż w małym stopniu piłką nożną, to na pewno kojarzysz Ronaldinho wykonującego dookoła świata, łapiącego piłkę na kark i żonglującego na treningach za czasów swojej świetności.

Wielu freestylerów (tak nazywają się sportowcy uprawiający ten sport) zaczęło uczyć się sztuczek przez inspiracje tym piłkarzem – chcieli również umieć to co on, dlatego też wychodzili sami lub z kolegami na boisko i uczyli się podstawowych trików, aby z treningu na trening zwiększać swoje umiejętności.

Ojcami polskiego freestyle’u uważani są Psona i Lebioda, którymi również inspirowali się ówcześni gracze.

Dla mnie freestyle football jest przede wszystkim wielką pasją i nie wyobrażam sobie tygodnia bez treningu, miesiąca bez spotkania lub pogadania z chociaż jednym freestylerem. Dla mnie jest to coś więcej niż zwykły sport – to sposób, w którym wyrażam siebie. Treningi mnie relaksują po ciężkim dniu, dają mi spokój ducha. Jestem tylko ja i piłka, czasem jeszcze brat albo kolega, który również jest skupiony na piłce.

Jeżeli chcesz poznać ten sport, nauczyć się na początku podstawowych sztuczek, a później bardziej zaawansowanych to dobrze trafiłeś! Ten wpis przygotowałem specjalnie dla Ciebie – chcę pomóc Ci wejść do naszej społeczności, abyś również zobaczył, że dzięki konsekwencji i regularnym treningom kilka ATWów nie będzie dla Ciebie żadnym problemem!


Teraz omówię Ci podstawowe pojęcia, którymi posługują się freestylerzy – zacznę od stylów gry!


Style we freestyle footballu

Air

Myślę, że najpopularniejszy styl we freestyle footballu. Wykonuje się go na stojąco. W większości przypadków każdy od niego zaczynał. Na początku oglądając film poniżej zapewne nie jesteś w stanie odróżnić danych sztuczek, ale w miarę zdobywania umiejętności i wiedzy, będziesz wiedział, że dana sztuczka to MATW, a następna to HTW.

Upper

Styl, w którym używamy górnych części ciała: karku, głowy czy klatki piersiowej. Na pewno większość z Was kojarzy filmiki, w których piłkarze kopią nad siebie piłkę i łapią ją na kark – tylko oni po tym wracali nią z powrotem do odbijania, a freestylerzy z takiej pozycji robią niezliczone i niesamowite okrążenia lub trzymanie piłki na dziwnych częściach głowy i klatki piersiowej.

Sit Down

Jak sama nazwa mówi – sit down, czyli usiądź 🙂 Siedzisz, jesteś “na czworaka”, leżysz- wtedy grasz SD. Szybkość i pomysłowość dodatkowo upiększają ten styl. Poniżej macie filmik młodego gracza Filipa Dudzika – naprawdę robi wrażenie!

Ground

Inaczej sztuczki wykonywane na ziemi, różne podbicia tzw. taniec z piłką.


Podstawowe sztuczki dla początkującego freestylera

Żonglerka

Inaczej kapki. Odbijanie piłki to podstawa podstaw i bez tego bardzo ciężko będzie Ci zaprogresować we freestyle footballu. Najlepiej uczyć się od razu odbijania prawą i lewą nogą – pod każdym opisem znajdziecie poradnik do danej sztuczki.

ATW – dookoła świata

Z angielskiego “Around The World”, czyli popularne dookoła świata. Trik znany zapewne wszystkim piłkarzom oraz tym, którzy nawet nie mają styczności na co dzień z piłką. Jego też warto próbować już od pierwszych treningów – nawet z pozycji statycznej. Im bardziej nauczysz się podstaw tego sportu, tym łatwiej będzie Ci uczyć się kolejnych, o wiele trudniejszych kombinacji. Każda ewolucja opiera się właśnie nad dookoła świata.

Crossover

Również bardzo przydatny trick na początek – jeżeli nauczysz się już ATWa, to będziesz mógł łączyć go z crossem, co nieco urozmaici Twoje treningi.

Podstawy w stylu Sit Down

Jeżeli chcesz być allroundowcem, czyli freestylerem, który pokazuje i gra wszystkie style, warto nauczyć się też podstawowych tricków na siedząco. Nawet jeżeli chcesz grać tylko aira, to czasem możesz spróbować zagrać coś innego. A nóż akurat Ci się spodoba!

HTW

Z angielskiego “Hop The World”, czyli hop. Wszystkie dłuższe kombinacje składają się z tego triku i dzięki temu podszkolisz również swoją gorszą nogę. Po hopie możesz od razu zrobić ATWa do zewnątrz lub do wewnątrz  – jak Ci pasuje! Dołóż jeszcze do tego crossovera i masz pierwsze combo!

Neckstall – trzymanie piłki na karku

Tym razem podstawowe ruchy w stylu upper – nie jest to takie trudne, jak na początku może się wydawać. Ja uczyłem się podrzutu niecałe dwa tygodnie i wtedy całkiem dobrze mi to wychodziło.

W tym wpisie przeczytacie jak ja zaczynałem z freestylem!

https://makefreestyle.pl/pl/dlaczego-freestyle-football/


Kategorie na turniejach freestyle football

Battle

Uważana jest za najważniejszą konkurencje na turniejach. Dwóch freestylerów staje naprzeciw siebie w pojedynku, sędziowie oceniają ich pod względem trudności wykonywanych trików, kreatywności, płynności wykonania i czystości wykonania. Niedawno światowa federacja Freestyle Footballu wprowadziła nowe zasady, które będą wykorzystywane na turniejach wyższej rangi o których możecie przeczytać tutaj. 

A propos czasu – najczęściej są to 3 wejścia po 30 sekund każde, jednak teraz coraz częściej organizatorzy decydują się na wejścia bez limitu czasowego. Według mnie, limit czasowy ogranicza w pewnym stopniu freestylerów, ale to tylko moja opinia.

Sick 3 

Chora trójka – konkurencja w stylu air. Gracz musi wykonać jak najtrudniejszą kombinacje trzech tricków bez żadnej przerwy, czyli żonglerki pomiędzy nimi. Liczy się przede wszystkim trudność połączenia. Zazwyczaj jest tak, że gracz ma 4 próby na wykonanie wcześniej podanej kombinacji, natomiast jeżeli nie uda mu się jej wykonać, musi zmienić ją i na wykonanie jej ma tym razem 3 próby.

Routine/Double routine

Jest to inaczej pokaz pod wcześniej wybraną muzykę, trwający zazwyczaj od 2 do 3 minut. Liczy się tutaj przede wszystkim kreatywność, synchronizacja z muzyką i styl, w jakim freestyler pokazuje całą historię.

Iron Man

Konkurencja airowa polegająca na tym, aby jak najdłużej wykonywać combo – należy wykonać je bezbłędnie i bez upuszczenia piłki. Nie można zrobić więcej niż 5 takich samych tricków pod rząd.

Best trick

Jak sama nazwa wskazuje – chodzi tutaj o wykonanie jak najciekawszego i najkreatywniejszego tricku. Gracz ma określoną ilość czasu. Zobaczcie jak wyglądało to ostatnio w Japonii!


Jeżeli chcecie być na bieżąco z informacjami ze świata freestyle football to zapraszam na:

– Facebooka Make Freestyle

– Just Freestyle 

– na mojego Instagrama, gdzie możecie wysyłać swoje akcje!

Na grupę Facebookową, gdzie wszyscy polscy freestylerzy wyrażają swoje opinię na dane tematy, dyskutują, zasięgają porad od doświadczonych graczy

https://makefreestyle.pl/pl/archiwum-pilek-euro-liga-mistrzow-mistrzostwa-swiata-pilka-nozna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *