Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

poradniki-tutoriale-sport-freestyle-football
Informacje Poradniki Trening

Czy poradniki są niezbędne do dalszego rozwoju?

A zaczęło się w..

… sobotę.

Pobudka o 7 rano. Śniadanie, poranne ćwiczenia, przeczytanie rozdziału książki i ogarnięcie social mediów – taka jest moja codzienna rutyna. Facebook powiadomił mnie, że ktoś dodał post na grupę #JF – nie zawsze zaglądam, ale wtedy postanowiłem sprawdzić. Wchodzę i widzę po raz 53 w życiu podobne pytanie:

Siema jakieś porady do ATWa?

No i tutaj zaczyna się dyskusja.

https://makefreestyle.pl/pl/neckstall-podrzuty-trzymanie-pilki-karku-4-justfreestyle/


Porady do…

Pamiętam jak bodajże około 1.5 roku temu chciałem nauczyć się dookoła świata, żeby zaimponować kumplom na boisku – wtedy nie wiedziałem jeszcze, że freestyle football tak zawładnie moim życiem. Wpisałem więc na YouTube: ,,jak zrobić dookoła świata?”. Jednym z pierwszych wyników był poradnik od FreestyleBros – wszedłem więc i zacząłem oglądać. Oczywiście po obejrzeniu po raz 3 dalej nie ogarniałem jak to zrobić – wydaje mi się, że problemem było to, że nawet nie ruszyłem tyłka z fotela aby spróbować, a zamiast tego wszedłem na ich kanał i zacząłem ogarniać resztę filmów, które zawładnęły mną na następne 40 minut.

Oczywiście po tych 40 minutach ponownie obejrzałem poradnik do ATWa i dalej nic nie kumałem.

Nie znałem wtedy jeszcze żadnego freestylera i nie należałem do żadnych grup o tematyce freestyle footballu, aby zapytać się o radę – odpuściłem próbowanie.

…Treningu.

Po niecałym tygodniu znowu w mojej głowie pojawił się pomysł, aby nauczyć się tego wymarzonego tricka. Ponownie obejrzałem poradnik, ale tym razem uważniej.

,,Ej Paweł, przecież on gra, próbuje, a ty siedzisz i patrzysz się w monitor! Rusz się!” – usłyszałem swój wewnętrzny głos.

Oświeciło mnie.

Założyłem buty, wykopałem piłkę gdzieś ze spiżarki, napompowałem ją i zacząłem próbować – wtedy mój rekord kapek wynosił niecałe 13 (w tym 10 z kolanka). Próbowałem jednego dnia, drugiego, trzeciego – nic. Czwartego dnia miałem odpuścić, ale ,,coś” mówiło mi, żebym spróbował – i to ,,coś” miało rację! Pierwszy raz udało mi się zrobić ATWa out! Byłem mega zadowolony i harciłem go dalej.

Kto by pomyślał, że wystarczyło tylko wyjść na podwórko z piłką…

Tutoriale…

…poradniki, tipy – jest dużo nazw na filmy, w których pokazywane są porady jak coś zrobić. Chciałbym odnieść się tutaj do wyżej opisanej sytuacji na temat wszelkiej maści tutoriali.

A więc…

Według mnie, poradniki są bardzo przydatną rzeczą, ale trzeba wiedzieć, jak właściwie i skutecznie je wykorzystać.

Jak je wykorzystać?

Właściwą kolejnością przy nauce chociażby gotowania jest:

Poradnik -> praktyka

A nie:

Poradnik -> następny poradnik -> następny poradnik -> zajęcie się czymś innym

Próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj. Nie ma innego wyjścia, abyś pojął jak zrobić TATWa nie próbując go zrobić. Poradniki mają Ci w tym pomóc, pokazują Ci jak krok po kroku zrobić dany trick oraz jakich błędów nie popełniać przy treningu ewolucji. Z perspektywy czasu widzę, ile czasu zmarnowałem na oglądanie poradników tricków, których na treningu nawet nie śmiałem spróbować wykonać – oglądałem, aby oglądać. Nic więcej. Gdybym tamten czas poświęcił na trening i przeanalizowanie tych tutoriali tricków na treningu, których faktycznie chciałem się nauczyć wykorzystałbym ten czas o wiele efektywniej i umiałbym teraz o wiele więcej.

Samo oglądanie tutoriali nic Ci nie da dopóki nie wyjdziesz na trening i nie zaczniesz robić tego, co radzi Ci freestyler w filmie. Jest to tak łatwe, a jednak tak trudne. Jednak jeżeli CHCESZ się tego nauczyć to na pewno dasz radę! Powodzenia!


A w komentarzach do porady na początku wpisu widzę tylko jedno powtarzające się zdjęcie:

https://makefreestyle.pl/pl/dookola-swiata-around-the-world-just-freestyle/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *