Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

sprawny
Informacje Informacje Moje przemyślenia Trening Zdrowie

Bądź Sprawny jak Lampart – jak mu dorównać?

sprawny

Cześć! Czas dodać MakeFreestyle trochę Brzezikowych rozmyśleń! Będą się tutaj od czasu do czasu pojawiać notki ode mnie o różnych moich zadumaniach dotyczących freestyle football. Będę się z Wami dzielić moimi skromnymi opiniami oraz refleksjami z naszego pięknego freestylowego świata. Nie zawsze musicie się ze mną zgadzać – pod każdym moim wpisem zapraszam do żywej dyskusji i wyrażenia swojej opinii! (Oczywiście pamiętając o kulturze osobistej bo posypią się bany;>)

Bazując na własnych doświadczeniach oraz rozmowach z osobami, które znają się na fizjoterapii doszedłem do wniosku, że jeśli nie zadbamy o swoje mięśnie, swoją gibkość oraz zdrowy tryb życia, kontuzje, spięcia mięśni oraz skrajne wyczerpanie nieubłaganie będą nas atakować – w rezultacie progres nie będzie zbytnio zadowalający, a co gorzej możemy przedwcześnie skończyć ze sportem. Jak zaradzić tym problemom? Co zrobić, aby nasze ciało zawsze było w formie i by nie dręczyły nas kontuzje?

Pewien sportowiec-fizjoterapeuta, którego poznałem w Czaplinku, w trakcie prowadzenia obozów dał mi do zrozumienia, że moje mięśnie są w katastrofalnym stanie. Freestyle niesamowicie spina mięśnie i więzadła, a zła dieta tylko pogłębia to spięcie. Jeśli chcemy czerpać radość z freestylu na długi czas, oraz bez kontuzji MUSIMY coś zrobić z naszymi mięśniami! Przy treningach tylko freestylowych bez regularnego stretchingu i dobrej rozgrzewki nasze ciało odmawia posłuszeństwa. Trudno o profesjonalnych fizjoterapeutów dla freestylerów. Freestyle jest można powiedzieć sportem „podwórkowym” ,”ogródkowym”, nie mamy trenera, który nam powie: „ćwicz to na siłowni, rozciągaj się, rozgrzej się”. Jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie. Z jednej strony jest to piękne w tym sporcie, z drugiej… No właśnie. Sami nie wiemy czasami co robić i jak przykładać się do naszych treningów. Błędem wielu freestylerów jest skupianie się na wykonywaniu samych kółek. Okazuje się, że ¾ sukcesu to nie treningi czysto freestylowe, lecz nasz tryb życia: sen, dieta, stretching, samopoczucie… Jeśli któryś z tych czynników jest zaniedbany – regres murowany, a nawet ubytki na zdrowiu.

sprawny

Co zatem powinniśmy zrobić? Powinniśmy poważnie się zastanowić nad sobą. Jeśli chcemy zajmować się freestylem profesjonalnie to powinniśmy profesjonalnie podchodzić do treningów już od samego początku. I tutaj chcę Wam polecić świetną książkę, którą z kolei mi polecił fizjoterapeuta z obozu w Czaplinku: „Bądź sprawny jak lampart” dr.Kelly’ego Starretta.
Przeczytaj jak dbać o swój organizm, odblokuj swój sportowy potencjał, żyj bez bólu i… bądź sprawny jak lampart. Ta książka krok po kroku wprowadzi cię w tajniki ruchu i mobilności i nauczy cię: poruszać się bezpiecznie i efektywnie w każdej sytuacji, ustawiać kręgosłup i stawy w optymalnej, stabilnej pozycji, przywracać normalne działanie stawów i tkanek, przyspieszać regenerację po zawodach i treningach, używane także w życiu codziennym wzorce ruchowe oraz przechodzić od prostych do bardziej zaawansowanych ćwiczeń rozpoznawać, diagnozować i korygować nieefektywne wzorce ruchowe, leczyć częste w sporcie dolegliwości często występującym kontuzjom lub je rehabilitować, wykorzystywać techniki mobilizacyjne, by pozbyć się skrócenia i napięcia mięśni, ograniczeń ruchu torebek stawowych oraz tkanek miękkich, problemów z kontrolą ruchu i niedoborem zakresu ruchu w stawach, tworzyć spersonalizowane treningi mobilizacyjne, poprawiające efektywność poruszania się.

Ta książka to kompedium wiedzy dla każdego sportowca. Ja od dziś zaczynam! Moje mięśnie błagają o litość… Pachwiny, więzadła w kolanach, łopatki oraz biodra krzyczą z bólu. Jestem coraz wolniejszy, mam słabszą regenerację, jestem coraz mniej gibki, kondycja to jakaś tragedia… Jeśli myślę o freestylu na poważnie to czas wprowadzić POWAŻNE zmiany!

Napiszcie o swoich problemach zdrowotnych, co byście chcieli zmienić w swoich predyspozycjach fizycznych oraz czy zakupicie ową książkę. Myślę, że warto! Nasze ciało jest świątynią, o którą trzeba dbać! Nasza dobra forma jest nagrodą od naszych mięśni w zamian za to, że o nie dbamy. Więc pora zrobić coś dobrego dla swojego ciała i podskoczyć o 3 poziomy do góry. DO DZIEŁA!

https://makefreestyle.pl/pl/dlaczego-freestyle-football/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *