English Version Here!

Sport – pasja na lata

10 lat – wytrzymalibyście tyle zajmując się przez cały czas jedną pasją? Jest to bardzo długo i ludzie którzy są związani ze swoim zainteresowaniem tyle lat mają naprawdę duże doświadczenie i wielką wiedzę odnoście danego tematu. Człowieka z którym za chwilę zobaczycie wywiad możecie kojarzyć z portalu Urban Pitch. Mogą kojarzyć go też uczestnicy LFN – w tym roku zajął wysokie miejsce i pokazał się z naprawdę fenomenalnej strony. Powitajcie proszę reprezentanta Wielkiej Brytanii – Stephena Graya!

Z pewnością jest to jeden z najdłuższych wywiadów na tej stronie, który szczególnie jest wart przeczytania – Stephen mówi m.in: o swoich początkach, jak zmieniło się podejście młodych freestylerów do sportu czy też co by było gdyby wszedł do wehikułu czasu! Nie przedłużając – zapraszam niżej!


Brałeś udział w LFN w tym roku oraz w poprzednim, gdzie niestety złapałeś kontuzję. Jak Ci się podobał pobyt w Lubaszu w tym roku?

Cóż, powiem Ci, że było o wiele lepiej niż ostatnim razem, kiedy trafiłem do szpitala! Wspaniale było wrócić do Lubasza, ponieważ to miejsce naprawdę charakteryzuje styl freestyle football. Ten czas pamiętam jako świetną rywalizację, czułem się bardzo mile widziany, czuć było opiekę organizatorów i na pewno będę wspominał dużo więcej dobrych wspomnień.
Chciałem tutaj wrócić, ponieważ czułem, jakbym miał jakieś niedokończone interesy i że mój pierwszy raz w Lubaszu był po prostu przyćmiony przez kontuzję. Byłem usatysfakcjonowany tym, jak udało mi się w tym czasie rywalizować, osiągnąłem swój cel, ale równie ważne było to, że po raz kolejny znalazłem się w otoczeniu wielu innych freestylerów. Niezależnie od tego, czy chodzi o rywalizację, trening, lekki chill, po prostu przyjemnie było robić to wszystko z innymi nowo poznanymi freestylerami.

Zajmujesz się freestyle footballem już od 10 lat! Jestem ciekaw jak wyglądały Twoje pierwsze treningi i pierwszy miesiąc gry we free?

To było bardzo beztroskie. Kiedy zaczynałem z freestylem, miałem dwóch przyjaciół z mojego roku w szkole, którzy również się w to włączyli. Wszyscy mieszkaliśmy w odległości około 2 minut spacerem od siebie i najczęściej spotykaliśmy się na pobliskim boisku do koszykówki.

Po szkole często trenowaliśmy – trening trwał aż zrobiło się zbyt ciemno, by móc widzieć piłkę. W weekendy zdarzało nam się ćwiczyć nawet 6-7 godzin z krótką wycieczką do lokalnych kiosków. Zawsze kupowałem Colę zero i batona Mars, zanim wznowiliśmy trening 😀

To było zawsze zabawne. Nigdy zbyt poważne. Ale wciąż brzmiało to tak: “OK mamo, idę teraz potrenować z kumplami!”. Świadomie zdawałem sobie sprawę z tego, że postanowiłem wyjść i wykorzystać swój wolny czas do pracy nad freestyle football.

Nawet “złe” treningi były przyjemne tylko dlatego, że nie mogliśmy oderwać się od siebie, jednocześnie zachęcając siebie nawzajem podczas treningów. 3 z nas ciągle brało jakieś ciekawe pomysły z filmów freestyle’owych, ale nie było tego tak dużo jak jest teraz.

Nie mieliśmy konkretnej struktury treningów. Najlepszą rzeczą, jaką mogłem zrobić po około 1 miesiącu trenowania freestyle footballu był prawdopodobnie AATW out.

Damian Gawrych – Młodszy czy starszy, marzymy tak samo

Jak reagowali Twoi szkolni kumple na początku Twojej kariery z freestyle football?

To była mieszanka “wow, to jest naprawdę fajne” i “o co, do cholery, chodzi?”. Niezależnie od tego, czy byłem chwalony, czy nie, freestyle football szybko stał się kluczową cechą mojej tożsamości, a ludzie określili mnie jako dziecko, które robiło sztuczki z piłką!

W tamtym czasie umieściłem kilka filmów na YouTube, gdzie docelowymi odbiorcami byli inni freestylerzy. Przywołało to niechcianą uwagę i cynizm ze strony rówieśników w szkole. Myślę, że gdyby ktoś zrobił tak teraz, gdyby freestyle był łatwiej rozpoznawalny, prawdopodobnie nie dostałbym takich reakcji, jakie dostałem.

Jakie podejście mieli młodzi zawodnicy freestyle’u 8 lat temu i jak to się zmieniło, patrząc na dzisiejsze czasy?

Oczywiście, media społecznościowe nie były tak rozpowszechnione i używane jak dziś. Młodsze pokolenie (wydaje mi się, że jestem naprawdę stary, kiedy tak mówię hah) jest pod ich wpływem i niektórych motywują lajki pod filmem na Instagramie.

Moim zdaniem wielu młodych freestylerów w dzisiejszych czasach ma tendencję do porównywania się z innymi pod względem poziomu we free, a jednocześnie będzie poszukiwać obserwatorów i natychmiastowej gratyfikacji z różnych sklepów internetowych.

W tamtym czasie był dużo większy nacisk na zabawę. Sądzę również, że był o wiele większy szacunek dla “kultowych” pionierów tego sportu od tego czasu, niż to, co niektórzy czują w stosunku do tych samych ludzi. Mówię o takich graczach jak Palle, Skora, FX, Azun, Rocco, Nam The Man, John Farnworth itp., którzy są / byli niesamowici.

Wracając do social mediów – na forum Beyond Football liczyło się znacznie głębsze omówienie i analiza klipów publikowanych przez freestylerów, a nie tylko ślepe, ogólne pochwały, jak teraz widzimy na wielu platformach. W związku z tym freestylerzy z pewnością byli świadomi tego, w jaki sposób ich sztuczki i filmy zostaną przeanalizowane np.: czy kombinacje były czyste czy nie.

Wchodzisz do wehikułu czasu i spotykasz młodszego siebie w 2009 r. – co chciałbyś przekazać tamtemu sobie, co pomogłoby ci w szybszym i lepszym rozwoju jako freestyler?

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć sobie, abym zmienił fryzurę na inną 😀

Wtedy powiedziałbym sobie – “zostań weganem”. No cóż, w 2009 prawdopodobnie nie wiedziałbym nawet, co to określenie oznacza, więc byłaby to długa rozmowa z udziałem niektórych filmów dokumentalnych i wielu książek, ale na dłuższą metę młodszy ja podziękował by mi za to. Powiedziałbym też mu, aby usunął całe śmieciowe jedzenie. Nie musiałem jeść tyle ciastek Jaffa 😀

Szczerze mówiąc, przez długi czas nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak jedzenie, które spożywałem, mogło wpływać na moje wyniki, ale podczas studiów moje postrzeganie na dietę zmieniło się o 180 stopni i czułem, że muszę ją poprawić, oczekując, że poprawi ona mój styl.

Wreszcie położyłbym ręce na jego ramionach, spojrzał mu w oczy i krzyczał:

TRENUJ SWOJĄ SŁABSZĄ NOGĘ!

Teraz widzę, jak duży wpływ miało harcenie tylko jedną nogą, ale teraz już nic nie zmienię – trzeba trenować!

Czy wśród freestylerów istnieje jakieś błędne przekonanie, które nie jest prawdą?

Jedną z nich, którą naprawdę chcę omówić, jest podróżowanie z piłką w samolocie. Słyszałem tak wiele szalonych historii i kłopotów związanych z tym tym wspólnym dla freestylerów mianownikiem. Ale nadal nie jestem pewien, czy piłka musi zostać opróżniona z powietrza? Jeśli tak, ile? Czy rzeczywiście może wybuchnąć? Czy dotyczy to tylko bagażu podręcznego, a nie bagażu zwykłego?

Słyszałem wiele sprzecznych opinii na ten temat i chciałbym, aby jedna osoba zdobyła się na odwagę i stała się “królikiem doświadczalnym” i obaliła wszelkie teorie, potwierdzając, że rozerwanie piłki meczowej następuje na wysokości 10 000 stóp, i dlatego powinniśmy spuścić z nich powietrze.

Uprawiasz freestyle football przez 10 lat – czy miałeś kiedyś momenty nudy, bez dalszej motywacji?

Nuda? tak. Ale nie sądzę, że kiedykolwiek był moment, w którym kiedykolwiek miałem absolutnie ZERO motywacji. Podczas studiów magisterskich w dziedzinie psychologii sportu i ćwiczeń, nauczyłem się uzależnienia, a konkretnie od sportu. I stało się dla mnie jasne, że spełniłem wszystkie kryteria, aby zostać uznanym za “uzależnionego” systemowo od freestyle’u. Jakbym zrobił jeden z ich testów, powiedzieliby tak, jesteś uzależniony od swojego sportu.

W swoim życiu doznałem już kontuzji i jestem naprawdę ograniczony w tym, co mogę trenować. Zawsze staram się patrzeć na to jako przebłaganie z błogosławieństwa, bez względu na to, jak nudne i żmudne może to być, że nie mogę zrobić więcej niż 2 ATWy na słabszą nogę lub że moje SD nie jest do końca czyste.
Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę grać freestyle’u przez cały czas i myślę, że posiadanie innych punktów i dróg jest tak ważne. One również pośrednio korzystają z freestyle’u. Więc zrobienie przerwy i znalezienie innych zainteresowań lub jest niezbędne dla dobrego sposobu myślenia.

Nawet teraz, po 10 latach, wciąż mam mnóstwo pomysłów na sztuczki, comba itp., które ciągle krążą w mojej głowie w żywych wizualizacjach. Nadal odczuwam ogromny odlot do nowych rzeczy (nawet małych), a także cieszę się z procesu dostrzegania poprawy nawet w małych rzeczach.

Uwielbiam bawić się freestyle’em, uśmiechem lub inspirowaniem innych. Dla mnie jest to czymś, co freestylerzy mogą robić z łatwością, często nie zdając sobie z tego sprawy. Podczas gdy wszystkie te uczucia są obecne, trudno mi sobie wyobrazić, że mógłbym nie uprawiać tego sportu.

Czy możesz powiedzieć coś o Urban Pitch – jak to się wszystko zaczęło?

Cóż, to dzięki Caitlyn Schrepfer. Poleciła mnie, gdy szukali kogoś, kto mógłby napisać więcej o freestyle’u. Potrzebowali kogoś z dobrą znajomością tego sportu, a także z dobrymi umiejętnościami pisania. Nie miałem zbyt dużego doświadczenia w pisaniu, poza zwykłymi pisaniem cotygodniowych artykułów w Medium na różne tematy, które miałem na myśli. Jednym z nich było na przykład – “Dlaczego poszedłem na wegetarianizm”, ale w żadnym wypadku nie byłem pisarzem.

Miałem próbę z Urban Pitchem i tak, reszta to historia. Od tego czasu cieszę się, że ta platforma obejmuje wiele różnych rzeczy o freestyle football, a także artykuły poza nim. Nie stworzyłem tej strony. Urban Pitch to firma medialna i siostrzana firma Urban Futsal LA. Jestem ich stałym współpracownikiem i częścią świetnego zespołu pisarzy i ludzi. Wszyscy, o których myślę, są po drugiej stronie stawu, choć mieszkają w Los Angeles.

To nie tylko miejsce, w którym mogę pisać, co chcę. Pomysły, o których chce pisać, muszą mieć dobry, prawidłowy “kąt padania” i muszą być odpowiednie do tematyki Urban Pitcha – piłki nożnej, street football, freestyle football, modzie miejskiej, kulturze, sporcie itp.  Mam nadzieję, że będę kontynuował pisanie i będę przydatny dla społeczności freestyle’u i zespołu Urban Pitch.

Jest rok 2021 – jak będzie wyglądał freestyle football?

6-latkowie z Ameryki Południowej wykonają 3rev – combo. Mam tylko nadzieję, że nie staniemy się jeszcze bardziej niewolnikami naszych telefonów, ale niestety, obawiam się, że wszystko będzie miało bardzo cyfrowy wpływ. Na przykład, nie zdziwiłbym się, gdyby freestyle był zintegrowany z jedną (najlepszą angażującą / wykonującą) platformą.
Sztuczki będą coraz większe i lepsze bez wątpienia. Ograniczenia są w nas, prawda? Sądzę, że będziemy również mieli pewne radykalne zmiany w zakresie oceniania zawodów. Wydaje mi się, że ludzie mają zbyt wiele niepokojów dotyczących obecnych metod, dlatego przetestowana zostanie nowa i potencjalnie bardziej matematyczna i obiektywna metoda sędziowania. Myślę, że o wiele więcej osób będzie się znało na freestyle’u, ponieważ wciąż rośnie popularność.


3 szybkie:
– Twoja ulubiona muzyka to …

wszystko co wpadnie mi w ucho.
– 3 słowa na temat Urban Pitch

Współpraca, wyraźny, znaczący.
– Trick, którego nienawidzisz to …

Eclipse


Polub go na Facebook’u
Instagram
Urban Pitch

Luca Chiarvesio – ,,Będę próbował dojść tak daleko, jak tylko mogę.”

Dlaczego osiągnięcie sukcesu kojarzy mi się z przyjemnością?

TOP 10 moich ulubionych filmów freestyle football!

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: