Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

adrian-duszak-teqball-championships-2018
Wywiady

,,Nie spodziewałem się 3 miejsca!” – Adrian Duszak | Teqball

Teqball – jak to się robi?

Nigdy nie słyszałem takiej nazwy. Jednak po obejrzeniu klipu z turnieju mistrzostw świata od razu domyśliłem się, o co tak naprawdę chodzi. W sumie to sprawdź sam!

Przecież to tenis, ale nogami, taki nogo-tenis, tenis nożny…nie wiem jak to nazwać 🙂

Dowiedziałem się, że to nie żaden piłko-nogo-tenis, a TEQBALL – dość młoda dyscyplina sportu, która – jak dla mnie – w przyszłości może zrobić furorę wśród piłkarzy oraz ludzi, którym po prostu znudziły się typowe, standardowe sporty i będą chcieli zasmakować czegoś innego, unikatowego.

Taką nietuzinkową pasją może pochwalić się i podzielić z nami Adrian Duszak – freestyler, który właśnie chciał zmienić coś w swoim dotychczasowym życiu. Przez PÓŁTORA roku treningów stanął na 3. miejscu mistrzostw świata we Francji. A co będzie dalej…?

Jeżeli zaciekawił Cię temat teqballa zapraszam Cię troszkę niżej!


teqball-qball-ball

Jak można zacząć trenować teqball od zera, czego potrzebujemy do treningu?

Zacząć od zera może praktycznie każdy! Jeśli ta osoba potrafi żonglować to wiadomo, że w pewnym stopniu jest to delikatne ułatwienie. Odbicia różnią się jednak od zwykłych podbić – zamiast używać górnej części stopy, zazwyczaj odbija się wewnętrzną jej częścią.

Zasady są takie, że każde odbicie musi być wykonane inną częścią ciała. Mamy maksymalnie 3 odbicia, z czego 2 razy nie można przebić tą samą częścią naszego ciała. Cały set trwa do 20 punktów a mecz do 2 wygranych setów. Do gry potrzebujemy stołu, przeciwnika i piłki.


Dużo osób interesuje się tym sportem?

Teqball nie jest jeszcze aż tak bardzo spopularyzowany, ale sporo znanych osób angażuje się w jego promocje. Globalnym ambasadorem tego sportu jest Ronaldinho – bardzo pomagają nam jego działania promocyjne. Coraz więcej piłkarzy próbuje swoich sił w teqballu, w większych klubach na świecie są już stoły do teq.

Na mistrzostwach Polski w deblu i singlu startowało około 70 osób. Podejrzewam, że na świecie jest około 1000 osób trenujących ten sport. Myślę, że ta liczba będzie rosła z roku na rok i będzie nas coraz więcej.


Skąd u Ciebie zainteresowanie teqballem?

Zaczęło się od tego, że kolega podesłał mi link do filmu, w którym dwóch gości rozgrywało mecz właśnie w teqballa i spytał się mnie, czy nie chciałbym spróbować pograć. Zgodziłem się.

Było to jakiś czas przed Mistrzostwami Świata na które pojechałem i – uwaga – zająłem 5 miejsce! Od tamtej pory zacząłem grać w teqballa dosyć regularnie. Niestety w Polsce są tylko 3 stoły. Mieszkam od 3 lat w Poznaniu, gdzie nie ma tego stołu, ale radzę sobie tak, że około raz w tygodniu bywam w Warszawie, aby zrobić trening.

Polska na tle całego świata zrobiła mistrzostwa swojego kraju na najwyższym poziomie. Inne kraje nie angażowały się w aż taki sposób, w jaki zrobiła to Polska. A mówię to po pierwszym dniu turnieju, gdzie dostałem się do finału i mam zamiar walczyć o pierwsze miejsce.


Zdobyłeś 3 miejsce na mistrzostwach świata – sukces goni sukces! Czy myślisz, że twoje życie zmieni się po zdobyciu tych osiągnięć?

Nie myślę, aby moje życie uległo diametralnej zmianie. Jest to dla mnie wielki zastrzyk motywacji, bo przyznam się, że celowałem w TOP 8, a doszedłem znacznie wyżej. Nie spodziewałem się trzeciego miejsca. Jednak na pewno będę teraz bardziej wierzył w swoje możliwości i próbował rozwijać się jeszcze bardziej w tym sporcie.

 


Bardziej freestyle football czy teqball? 

Zarówno jeden jak i drugi sport ma swoje plusy i minusy. Aktualnie jest to po środku. Freestyle football jest o tyle dobry, że możemy grać praktycznie wszędzie, nie potrzebujemy stołu ani drugiej osoby – tylko piłka i w miarę dobre buty. Natomiast w teqballu potrzebujemy zarówno stołu, jak i drugiej osoby, przeciwnika.

Jednak patrząc z drugiej strony teqball jest bardziej przejrzysty – gramy do 20 punktów, nie ma tutaj żadnych kontrowersji. Sędziom oraz nam, zawodnikom o wiele łatwiej jest ocenić, kto przechodzi dalej.

Freestyle football trenuje już od długiego czasu, jest to moja wielka pasja. Dużo ciekawych chwil przeżyłem właśnie przez freestyle football. Teqball trenuję zaś dopiero od półtora roku.  Sport fajnie się rozwija, bardzo mi się spodobał i mam nadzieję, że będzie się to ciągnąć dalej.


Jeżeli teraz chciałbym zacząć trenować teq, co musiałbym zrobić? Jakie kroki podjąć? 

Jeżeli chciałbyś zacząć trenować możesz przystąpić do grupy na FB, gdzie znajdziesz większość polskich graczy. Po prostu napisz na grupie, na pewno uzyskasz pomoc! Myślę, że coraz więcej osób zacznie interesować się tym sportem – to tylko kwestia czasu 🙂 Jeżeli potrzebujesz pomocy, chcesz się z kimś spotkać na trening – napisz do mnie na Facebooku, chętnie pomogę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *