make-freestyle-paweł-skóra-triki-gwiazd-footballu-ksiazka

make-freestyle-paweł-skóra-triki-gwiazd-footballu-ksiazka

,,Triki Gwiazd Footballu” Paweł Skóra

Paweł Skóra.

Tym, którzy od dawna interesują się freestyle footballem to nazwisko mówi więcej niż 1000 słów. Człowiek, który osiągnął w tym sporcie bardzo dużo (mistrzostwa Polski, Europy, mistrz świata w kategorii Sick3 z 2011 roku, wicemistrz świata w kategorii battle z 2011 roku) i uznawany jest przez niektórych za legendę freestyle’u. Od 2004 roku jest na stałe związany ze sztuczkami, przyciągającymi wzrok niejednego fana sportu, dzieci i młodzież, którzy również próbują swoich sił w żonglerce i uczą się podstawowych trików, kończąc na ludziach w żaden sposób nie związanych ze sportem – efektowne ewolucje z piłką zainteresują każdego!

Paweł ma na swoim koncie już 2 książki: ,,Triki Piłkarskie” oraz ,,Triki Gwiazd Footballu”, którą to postanowiłem wziąć dzisiaj pod lupę i sprawdzić, czy rzeczywiście można z niej nauczyć się sztuczek największych gwiazd piłki nożnej!

make freestyle paweł skóra książka triki gwiazd footballu

Do kogo skierowana jest książka Pawła Skóry?

Jeżeli lubisz wyjść na dwór i pokopać z kolegami na bramkę, zagrać mecz lub samemu pobawić się z piłką, to książka będzie dla Ciebie idealna! Cała jej treść poświęcona jest przede wszystkim dla aktywnych sportowców, jednak i ci, którzy rzadko grają a interesują się piłką nożną, również mogą coś z niej wynieść.

Moje spostrzeżenia na temat książki ,,Triki Gwiazd Footballu”

Ma sam początek przechodzimy przez kilka stron o autorze książki – warto jest poznać historię Pawła Skóry i zobaczyć dzięki czemu osiągnął tak dużo sukcesów. Dowiemy się z niej m.in.: dlaczego Paweł dostał za pierwszy pokaz czekoladę i tort!

Jednak najciekawsze zaczyna się po tym! Możemy przeczytać historie 14 zawodników (11 czynnych i 3 byłych graczy) – kluby, w jakich dany gracz występował, różnorakie ciekawostki, co inni sportowcy mówią o tym piłkarzu, jego osiągnięcia oraz najciekawsze wypowiedzi zawodników.  Przyznam się, że niektórych z ciekawostek naprawdę nie wiedziałem, a w przeszłości bardzo lubiłem oglądać filmy przedstawiające ciekawe fakty o piłkarzach – te bardzo mnie zainteresowały.

make freestyle paweł skóra książka triki gwiazd footballu lewandowski

Po każdym opisie znajdziemy to, czego szukaliśmy, czyli sztuczkę, bądź drybling, który możemy wykorzystać nie tylko na boisku, ale również w grę w zakładanie sit – popularną “panne” (przetoczenie piłki pomiędzy nogami przeciwnika daje wygraną). Bardzo lubię takie małe smaczki w produktach – tutaj jest to pytanie o to, czy opanowaliśmy już dany trik oraz testy wiedzy o zawodniku – za testy możemy stawiać sobie punkty (odpowiedzi możemy sprawdzić na końcu książki), które na sam koniec możemy zsumować i zobaczyć, czy zagramy w najbliższym meczu!

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Robert Lewandowski, Neymar – to tylko niektóre twarze zawarte w książce. Bardzo cieszy mnie, że Paweł Skóra nie zapomniał o człowieku, przez którego wielu freestylerów z każdego zakątka świata zaczęło trenować freestyle football – o Ronaldinho! Przed chwilą przeczytałem ciekawostki o nim i bardzo zainteresowało mnie to, że trenował dryblingi z psem 😀

Opisy samych sztuczek są na tyle kompletne i zrozumiałe, że równie dobrze możemy spróbować je od razu po przeczytaniu – wystarczy tylko piłka. Nie zawsze są to łatwe ewolucje – Skóra dobrze to przemyślał – wraz z każdym nauczonym trikiem, z każdym powtórzeniem, nasza pamięć mięśniowa zwiększa się, przez co możemy robić bardziej skomplikowane sztuczki – wystarczy poświęcić trochę czasu KAŻDEGO DNIA, aby nauczyć się kilkunastu sztuczek z książki.

make-freestyle-Paweł Skóra-triki-gwiazd-footballu-ksiazka-1

Nie gram w piłkę nożną na co dzień, ale popróbowałem niektórych ze sztuczek i wychodzą mi całkiem nie najgorzej. Śmiało możesz wykorzystywać je na boisku, musisz tylko nabrać pewności, że w miarę ogarniasz ten trik, aby przeciwnik w momencie wykonywanie przez ciebie tej sztuczki nie wiedział co się dzieje i po obróceniu się zobaczył jedynie Twoje plecy.

Co mnie zaskoczyło?

Przede wszystkim zaskoczyło mnie to, w jaki sposób ukazane są sylwetki piłkarzy – Skóra nie szczędził szczegółów. Zaskoczeniem były również ciekawostki o piłkarzach o których pisałem wcześniej 😉

A jak przedstawia się to od strony technicznej?

Książka ma dokładnie 207 stron wykonanych z solidnego papieru – w pełni możemy zobaczyć zdjęcia piłkarzy oraz Pawła w wysokiej rozdzielczości. Okładka nie jest może jakoś przesadnie gruba, ale dzięki temu będzie łatwo wziąć książkę do plecaka, torby lub po prostu w rękę na trening i uczyć się razem z nią. Sama oprawa graficzna bardzo mi się podoba, jako iż znam się trochę na grafice 🙂

Dziękuję Pawłowi oraz wydawnictwu Pascal za możliwość przeczytania i recenzji książki!

Książkę możesz kupić tutaj! 


Jeżeli jeszcze Wam mało i chcecie dowiedzieć się więcej o samym autorze – napisałem z nim MEGA wywiad, w którym opowiada trochę więcej o jego głównej dyscyplinie, czyli freestyle footballu – jak zaczynał, co radzi początkującym graczom lub co myśli o granicach w tym sporcie.

https://makefreestyle.pl/pl/pawel-skora-wywiad-z-mistrzem-swiata/

https://makefreestyle.pl/pl/mundial-freestyle-czerwony-notatnik/

https://makefreestyle.pl/pl/poradnik-dostac-propozycje-do-klubu-pilkarskiego/