MakeFreestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

wywiad
Wywiady

Wywiad z JRK – Najważniejsza jest zajawka, która później staje się stylem życia!

 wywiad-jrk

Koniec sierpnia każdy freestyler kojarzy z jednym, największym i najważniejszym turniejem – SuperBall! Zjeżdża się na niego mnóstwo pasjonatów freestyle footballu – gracze oraz widzowie pochodzący z najróżniejszych zakątków świata. Były to pierwsze mistrzostwa świata, które śledziłem i nie żałuję! Śledziłem je razem z innymi na grupie Messengerowej – tym którzy udzielali się serdecznie dziękuję! W jednej z przerw zadałem pytanie o tym z kim chcieliby wywiad. Najwięcej osób zagłosowało na człowieka, który zajął 21 miejsce w kategorii battle. Jest to Jaromir Poprawa, znany większości jako JRK! Postanowiłem zadać mu kilka pytań odnośnie SuperBalla i jego planów na przyszłość! Zapraszam 🙂


Jak dowiedziałeś się o freestyle football? Jak wyglądały Twoje początki?

O freestyle-u dowiedziałem się jak większość mojego pokolenia. Pierwsze z reklam w tv, później trafiłem na nieistniejącą już stronę jogabonito.pl, później efreestyle.pl. Kilka miesięcy później Konrad „Kondzio” Dybaś przeprowadził się do mojej rodzinnej miejscowości i zaczęliśmy na poważnie zajmować się treningiem freestyle-u. Miałem to szczęście, że od początku trenowałem z drugą osobą, z która prowadziliśmy zdrową rywalizacje i prześcigaliśmy się poziomem, co dało mi większy progres i motywacje.

Jakie trudności spotykały Cię na początku kariery z free?

Szczerze powiedziawszy to nie pamiętam dobrze tamtego okresu, nie wiem też czy można to było nazwać karierą. Na pewnie problemem był brak miejsca do treningu na zimę i bardzo rzadkie treningi przez tamten okres.

Powiedz, co chciałbyś wiedzieć wtedy gdy zaczynałeś przygodę z freestylem, a wiesz teraz?

Na pewno chciałbym wiedzieć, że nauka trików na słabszą nogę zaowocuje w przyszłości. Ciężko sobie zdać z tego sprawę na początku, gdy nawet zwykłe ATW sprawia problem, ale naprawdę warto. Po latach doceniłem też rozgrzewkę i odpowiednią regeneracje po treningu.

wywiad, jrk

Jak wspominasz ostatnią edycję SuperBall? Jesteś zadowolony z wyników?

Super Ball 2017 był moim pierwszym tak dużym międzynarodowym turniejem, dlatego na pewno już zawsze każdy turniej będę porównywał do tego. Sam event zrobił na mnie ogromne wrażenie pod każdym względem. Świetni ludzie, atmosfera, organizacja na najwyższym poziomie. Uważam, że każdy freestyler powinien chociaż raz tam pojechać żeby poczuć ten klimat. Jeśli chodzi o moje wyniki to 21 miejsce w kategorii battle jest dla mnie jak najbardziej satysfakcjonujące biorąc pod uwagę fakt, że był to mój debiut na SuperBallu, jednak nie jestem zadowolony ze swojego przygotowania i występu na scenie. Teraz już wiem co powinienem zmienić i jak przygotowywać się pod kolejne zawody.

Czy masz jakiś plan treningowy? Jak on wygląda?

Mój plan treningowy ogranicza się do rozgrzewki bez piłki, następnie robię kilka „basic-owych” comb, które pozwalają mi lepiej wyczuć piłkę, później pojedyncze triki na obie nogi typu tatw, latw, alatw, ahtatw itd. Aby się rozruszać i lepiej dogrzać mięśnie. Po takim schemacie przechodzę już do treningu tego na co mam ochotę, ponieważ staram się czerpać jak najwięcej przyjemności z tego naszego „kopania piłki”.

Jaki turniej uważasz za przełomowy?

Tutaj odpowiedź jest prosta. Mistrzostwa Polski 2015 w Bytomiu. Nie byłem w 100% przygotowany do tych zawodów przez natłok innych obowiązków związanych m.in. ze studiami, mimo to byłem w stanie rywalizować z najlepszymi w kraju jak równy z równym. Zwycięstwo i zdobycie pierwszego tytułu mistrza dało ogromny zastrzyk motywacji. Uwierzyłem w swoje możliwości i to, że jeśli postawisz sobie jakiś cel to musisz do niego dążyć, bo w tym sporcie wszystko jest możliwe.

wywiad, jrkAktualnie przygotowujesz się do jakiś zawodów? Jak wygląda to przygotowanie?

Aktualnie przygotowuję się do nadchodzących Mistrzostw Polski 2017 w Olkuszu, które odbędą się 17-18 listopada. Treningi wyglądają jak zawsze, z tym kładę większy nacisk na łączenie trików w sety. Jest to bardzo pomocne, ponieważ w dzisiejszych czasach nie można pozwolić sobie na to, że wyjdzie się z tzw. czystą głową i gra się to co przyjdzie na myśl, wbrew pozorom zwiększa to powtarzalność w czasie walk (przynajmniej w moim przypadku). Aby liczyć się w walce o zwycięstwo trzeba maksymalnie wykorzystać swój czas i nie można pozwolić sobie nawet na drobne błędy.

Masz marzenia które chciałbyś spełnić dotyczące freestyle football?

Chciałbym, aby ten sport wyszedł ze swojej niszy i był bardziej doceniany, tak aby życie z freestylu nie było tylko dla wybranych jednostek, które postawiły wszystko na jedną kartę. Aktualnie duża część zawodników w pewnym momencie kariery staje przed wyborem praca/szkoła/studia albo freestyle. Wiem, że to tego długa droga i sami musimy na to zapracować, ale wydaje mi się, że jest to jak najbardziej możliwe.

Jakie rady dałbyś początkującym freestylerom?

Nie poddawajcie się. Każdy ma swoje gorsze momenty, kontuzje, długie okresy bez progresu, ale sukces osiągają ci, którzy to przetrwają. Grajcie sd w małych pomieszczeniach, nie trzeba wtedy biegać za piłką 😀 Pamiętajcie o rozgrzewce i o tym, żeby czerpać jak najwięcej przyjemności z treningu, bo najważniejsza jest zajawka, która później staje się stylem życia.

Czy chciałbyś jeszcze coś dodać od siebie?

Pozdrawiam mamę, tatę i całą społeczność Makefreestyle!


Dziękuję bardzo JRK za odpowiedzi i Tobie za przeczytanie tego!

https://makefreestyle.pl/pl/7-rzeczy-efektywny-trening/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *