Make Freestyle ⚽

Sztuczki z piłką dla każdego!

pasja
Informacje Informacje Wywiady

Nieistotne były triki, a pasja jaka ze mnie płynęła…” – wywiad z Kamilem Skwaryło

Zdrowie to najważniejszy czynnik dzięki któremu możemy uprawiać sport – jedni są zdrowi jak przysłowiowe ryby, innym zaś stan zdrowia przeszkadza lub wręcz nie pozwala biegać czy też grać w piłkę. Tak naprawdę, to nikt nie chciałby mieć choroby, która uniemożliwiałaby rozwój w sporcie (i nikomu tego nie życzę). Wprawdzie podczas grania jak chociażby we freestyle zdarzają się różnego rodzaju kontuzje, ale to inna bajka. Przeglądając FB przypadkowo natrafiłem na filmik Kamila Skwaryło – robił tam mini pokazy dla niepełnosprawnych i grał razem z nimi. Postanowiłem napisać do niego i dowiedzieć się nieco o powstaniu tego filmu. Jeżeli jesteście ciekawi dlaczego powstał ten film i jak ludzie reagowali na jego występy zapraszam do przeczytania!


Opowiedz krótko o sobie

Przygodę z freestylem rozpocząłem w kwietniu 2016 roku w Akademii Michryc – Michał tak naprawdę pokazał mi wszystko od podstaw, uświadomił mi, że nie same umiejętności są ważne. Trzeba być cierpliwym, pokornym, wytrwałym a efekty same przyjdą.

Co zainspirowało Cię do nagrania tego filmu? Dlaczego postanowiłeś go nagrać?

Hmmm… Mało kto o tym wie, bo jednak mało komu o tym mówię – mam niepełnosprawnego brata i widzę jak u niego działa i jak mu jest przykro, gdy jedzie na wózku ulicą mówi do mojego znajomego “cześć” a on mu nie odpowiada – zauważyłem to ostatnio i chciałem to zmienić. Poza tym pracuję a raczej pomagam niepełnosprawnym już od 3-4 lat w ośrodku “Krok za Krokiem” w Zamościu. Spotykam tam dzieci z upośledzeniami, wadami kręgosłupa, porażeniami mózgu itp… Już dawno chciałem zrobić coś takiego, by pokazać, że niepełnosprawni to zwykli ludzie, którzy potrafią się cieszyć swoim życiem… Ludzie którzy walczą w swoich dyscyplinach o złote medale niczym się nie różnią od nas tak naprawdę.

Na ostatnim wyjeździe z niepełnosprawnymi w Częstochowie, zawołałem niepełnosprawnego przyjaciela Michała Nowosadowskiego, aby nagrał jakieś fragmenty do filmu. Gdy wróciliśmy zmontowałem film,wstawiłem… I po 3 dniach już było 100 000 wyświetleń… Jest to coś niesamowitego – z chłopakami z ośrodka dalej nie możemy w to uwierzyć.

Powiedz coś więcej o tym ośrodku

Ośrodek ten powstał w 1990 roku i ma na celu rozwijać niepełnosprawnych, uczyć logicznego myślenia, rozwijania ich w stronę fizyczną oraz pokazania im świata z dobrej strony.

Jak ludzie reagowali na twój “pokaz”?

Wiesz, nie jest sztuką nauczyć się najtrudniejszych trików na świecie i przechwalać się nimi, stajesz się mistrzem w momencie dopiero gdy potrafisz się dzielić swoją pasją z innymi. Reakcja ludzi na moje pokazy była taka, że po prostu nie mogli zrozumieć jak ja to robię, ale wyjaśnili mi później, że to “nieistotne były te triki które zrobiłem… a pasja jaka ze mnie płynęła podczas tego pokazu…”

Jak myślisz jakie to uczucie chcieć lecz nie móc tego zrobić z powodu zdrowia?

Sądzę że nie ma gorszego uczucia, jeżeli coś kochasz i chcesz to robić, a nie masz możliwości to tak jakby ktoś zabrał Ci tlen do oddychania. Czujesz się beznadziejnie, zaczynasz wmawiać sobie że już nic nie ma sensu. Gdyby mi coś na tą chwilę się stało, no to stary… nie wiem jakbym na to zareagował, czy bym się załamał czy znalazłbym nową pasję. Trzeba szukać w życiu tej pasji i robić to co się kocha, bo to jest ważne by być szczęśliwym człowiekiem, a nie narzekać codzienną monotonność.

Kiedyś znajoma podeszła do mnie i powiedziała…”Kamil ty jesteś wyjątkowy, pomagasz, jesteś miły, rzadko przeklinasz i zawsze można na Ciebie liczyć”. A wiesz co ja jej odpowiedziałem? “To nie ja jestem wyjątkowy, tylko świat się tak zmienił, że ludzie już zapomnieli jak powinno się zachowywać wobec drugiego człowieka i w jaki sposób…”


Dziękuję Tobie za przeczytanie tego i Kamilowi za poświęcony czas! 🙂 Myślę, że po przeczytaniu tej rozmowy chociaż odrobinę inaczej spojrzysz na niepełnosprawnych.

https://makefreestyle.pl/pl/zawody-turniej-jak-zachecic-na-uczestnictwo/

https://makefreestyle.pl/pl/gdyby-nie-freestyle-adi/

2 KOMENTARZE

    • To powiem Ci, że to Ty go nie znasz wystarczająco dobrze. Nie nagrałby tego filmu gdyby myślał inaczej. Jeżeli go lepiej poznasz to może wtedy zobaczysz, że jest inny niż myślisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *